Klasy 4 – 8

Wymagania ponadpodstawowe:

Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami na stopień bardzo dobry, ale ponadto dysponuje wiedzą wykraczającą poza treści obowiązkowe. Osiąga sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych (np. kuratoryjnych konkursach historycznych). Bierze czynny udział w życiu szkoły, wykazuje się aktywną i prospołeczną postawą, np. pomagając słabszym koleżankom i kolegom w nauce.

Uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia, a także prezentuje wątki poboczne omówionych tematów — opanował więc pełen zakres wiedzy i umiejętności przewidzianych w danej klasie. Logicznie kojarzy fakty. Formułuje własne opinie i wnioski oraz potrafi przekonując, uzasadnić swoje zdanie. Posługuje się bogatym i poprawnym językiem, słowa artykułuje w sposób wyraźny. Dba o styl wystąpienia. Aktywnie współpracuje z grupą, zachęca inne osoby do aktywności oraz troszczy się o dobrą jakość efektów pracy drużyny. Wykazuje inicjatywę, nie będąc zachęcany przez nauczyciela. Bierze aktywny udział w życiu klasy.

Uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia oraz wykonuje zadania złożone. Potrafi kojarzyć fakty, formułować własne opinie i wnioski. Dba o styl wystąpienia. Z zaangażowaniem pracuje w grupie i zachęca inne osoby do aktywności. Często sam zgłasza się do odpowiedzi.

Wymagania podstawowe:

Uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić najważniejsze terminy i zagadnienia oraz wykonać typowe zadania o średnim stopniu trudności. Potrafi kojarzyć niektóre fakty. Nie popełnia zbyt często błędów składniowych ani językowych. Aktywnie współpracuje z grupą, czasami sam się zgłasza do odpowiedzi.

Uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić niektóre z terminów i zagadnień omówionych na zajęciach oraz wykonać najprostsze zadania. Nie potrafi kojarzyć faktów. Posługuje się ubogim słownictwem. Popełnia liczne błędy językowe i składniowe. Nie unika współpracy z grupą, ale nie wykazuje się własną inicjatywą. Uaktywnia się tylko na wyraźne polecenie nauczyciela.

Zgodnie z powyższymi kryteriami:

• wymagania podstawowe obejmują wiadomości i umiejętności łatwe lub bardzo łatwe, bezpośrednio przydatne w życiu, niezbędne do kontynuowania edukacji, naukowo pewne, sprawdzone i wdrożone, mające walor interdyscyplinarności;
          • wymagania ponadpodstawowe to wiadomości i umiejętności trudne i bardzo trudne do opanowania, teoretyczne, związane z materią danej dyscypliny naukowej, poszerzające wiedzę o przedmiocie
          • Wymagania ogólne w przełożeniu na stopnie szkolne:
            -  niedostateczny (1) dostaje uczeń, który nie spełnia wymagań podstawowych w stopniu stanowiącym minimalny próg zaliczenia,

- dopuszczający (2) za niepełne spełnienie wymagań podstawowych;
          - dostateczny (3) przy pełnym spełnieniu wymagań podstawowych.
          Wymagania ponadpodstawowe odpowiadają ocenom dobry, bardzo dobry i celujący, przy czym uczeń otrzymuje:
          - dobry (4) za niepełne spełnienie wymagań ponadpodstawowych (lub spełnienie ich na nieco obniżonym poziomie);
          - bardzo dobry (5) przy większościowym spełnieniu wymagań ponadpodstawowych;
          - celujący (6) otrzymuje uczeń spełniający wszystkie wymagania podstawowe
          i ponadpodstawowe.

Poziom podstawowy

Poziom ponadpodstawowy

I Chronologia historyczna

1. Odróżnianie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości
          2. Posługiwanie się podstawowymi określeniami czasu historycznego: epoka, okres p.n.e., okres n.e., tysiąclecie, wiek, rok.
          3. Obliczanie upływu czasu między wydarzeniami historycznymi.

I Chronologia historyczna

1. Umieszczanie procesów, zjawisk i faktów historycznych w czasie oraz porządkowanie ich i ustalanie związków przyczynowo-skutkowych.
          2. Dostrzeganie zmiany w życiu politycznym i społecznym oraz ciągłości w rozwoju kulturowym.

II. Analiza i interpretacja historyczna.

1. Krytyczne analizowanie informacji uzyskanych z różnych źródeł (w tym kartograficznych), próba wyciągania z nich wniosków.
          2. Lokalizacja w przestrzeni procesów, zjawisk i faktów historycznych przy wykorzystaniu map i planów w różnych skalach.

II. Analiza i interpretacja historyczna.

1. Rozróżnianie w narracji historycznej warstwy informacyjnej, wyjaśniającej i oceniającej.
          2.  Objaśnianie związków przyczynowo-skutkowych, analizowanie zjawisk i procesów historycznych.
          3. Dostrzeganie potrzeby poznawania przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących we współczesności.

III. Tworzenie narracji historycznej.

1. Konstruowanie ciągów narracyjnych przy wykorzystaniu zdobytych informacji źródłowych.
          2. Posługiwanie się pojęciami historycznymi i wyjaśnianie ich znaczenia.

III. Tworzenie narracji historycznej.

1. Przedstawianie argumentów uzasadniających własne stanowisko w odniesieniu do procesów i postaci historycznych.
          2. Tworzenie krótkich i długich wypowiedzi: planu, notatki, rozprawki, prezentacji.