• BEZPIECZNI W FINANSACH OSOBISTYCH

• W marcu 2022r. uczniowie klasy VII Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Pietrzwałdzie wraz z nauczycielem matematyki (panią Sylwią Zabłotną) i geografii (panią Katarzyną Wiszniewską) przystąpili do II edycji programu „Złote Szkoły NBP – bezpieczni w finansach osobistych”. Jest to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzenie postaw przedsiębiorczych i prospołecznych. W ramach programu Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej naszej szkoły opracowała i przeprowadziła z udziałem społeczności szkolnej następujące zadania:

• Lekcja z ekonomią – „Masz to jak w banku” – gotówka czy karta?
        • Debata szkolna – „Lokata czy skarpeta?” -  czyli bezpieczne przechowywanie pieniędzy.
        • Warsztat uczniowski – „Nieprzemyślana chwilówka – późniejsza głodówka” – Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach.

Z przeprowadzonych zajęć złożyliśmy obszerne sprawozdanie w postaci filmów, zdjęć, prezentacji, scenariuszy, kart pracy, itp.

Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu uczniów zdobyliśmy tytuł i certyfikat „Złotej Szkoły NBP”.

• "Masz to jak w banku" - gotówka czy karta?

• Lekcja omawia podstawowe zagadnienia związane z gotówką, jako powszechnie akceptowaną metodą płatności w Polsce, pokazuje, jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów? Przedstawia wady i zalety korzystania z gotówki oraz z płatności bezgotówkowych, pokazuje również  podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej.

• "Lokata czy skarpeta?" - bezpieczne lokowanie pieniędzy.

• Debata uczniowska „Lokata czy skarpeta”, odbyła się w marcu w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pietrzwałdzie  w ramach realizowanej w szkole drugiej edycji projektu pod tytułem “Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego” – bezpieczni w finansach osobistych.

Młodzież z klasy siódmej i ósmej szkoły podstawowej dzięki przygotowanej przez uczniów z drużyny i zaprezentowanej prezentacji zdobyła wiadomości ,między innymi co to jest debata, że to dyskusja o sformalizowanej formie, która dotyczy wybory najlepszego rozwiązania omawianego problemu lub sprawy, mająca miejsce najczęściej w większym gronie osób, np. na zebraniu, posiedzeniu, zgromadzeniu lub w naszym przypadku lekcji. Dowiedzieli się również co to jest Lokata bankowa czyli produkt, który umożliwi osiągnięcie zysku i zapewni bezpieczeństwo zgromadzonych środków, że na lokacie gromadzimy pieniądze na wybrany przez Klienta termin. W zamian za to, że ulokowaliśmy oszczędności, bank wypłaca należne odsetki. Poznali również plusy i minusy składania pieniędzy na lokatach bankowych. Nie obyło się też bez przedstawienia argumentów przeciwko lokowaniu pieniędzy w bankach, a przechowywaniu ich w domu. Uczestnicy uważali, że taki sposób jest równie dobry.

• „Nieprzemyślana chwilówka – późniejsza głodówka” - ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia.

• W marcu 2022r. w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty przez uczniów biorących udział w programie Złote Szkoły NBP. Temat warsztatów był tak dobrany, aby uczniowie mogli zaznajomić się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi bezpieczeństwa finansowego oraz  niebezpieczeństw związanych z szybkim i nieprzemyślanym zaciąganiem pożyczek i kredytów.

W trakcie warsztatów wyświetlona została prezentacja przygotowana przez uczniów z drużyny i miała na celu zgłębienie wiedzy uczniów na temat szybkich pożyczek zaciąganych w różnych instytucjach czy firmach pożyczkowych, a  niekoniecznie bankach.