Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000145747

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +

Typ akcji - KA121-SCH - Akredytowane projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej

Akredytacja nr 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111697

Termin realizacji: 01.06.2023r. – 31.08.2024r.

Przyznane dofinansowanie: 72 713,00 EURO

W obecnym okresie finansowania działania skierowane są do nauczycieli, kadry zarządzającej oraz uczniów Gminy Ostróda. Projekt jest realizowany zgodnie ze Standardami Jakości, które obejmują obszary: prawidłowe zarządzanie mobilnościami, zapewnianie jakości i wsparcia uczestnikom oraz upowszechnianie rezultatów i wiedzy na temat programu.

• Hiszpania - szkolenie "Coaching w organizacji"

• Malta - kurs języka angielskiego

• Grupa nauczycieli szkół podstawowych gminy Ostróda w ramach programu Erasmus+ wzięła udział w tygodniowym kursie języka angielskiego na Malcie. Uczestnicy kursu w międzynarodowych zespołach doskonalili swoje umiejętności w Executive Training Institute w St. Julian's .  W ramach kursu nauczyciele uczestniczyli również w programie kulturowym, tzn. zwiedzali Vallettę, Mdinę, Popeye Village oraz wyspę Gozo.

Nauczyciele biorący udział w kursie z języka angielskiego mieli za zadanie przeprowadzić sześć lekcji z wykorzystaniem metody CLIL.

Lekcja 1 - Let's visit Malta - poznajemy problemy ekologiczne Malty.

Lekcja 2 - Malta w liczbach.

Lekcja 3 - Liczby naturalne w "ekologicznych" zadaniach tekstowych w języku angielskim.

Lekcja 4 - Shopping – decimal fractions in practice.

Lekcja 5 - Świetlica z Rummikubem.

Lekcja 6 - Tangramy - Math Zoo.

• Malta - szkolenie CLIL

• E - twinning

• eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

eTwinning w naszej szkole - Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowej wymianie kartek światecznych w ramach europejskiego projektu eTwinning: Christmas cards exchange. Pierwszym krokiem było nawiązanie kontaktu ze szkołą w Argos w Grecji oraz ustalenie zasad współpracy. Nasi uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego wykonali kartki świąteczne różnymi technikami i własnoręcznie zredagowali życzenia w języku angielskim. Wielu z nich napisało również piękne listy. Dzieci wymieniły się filmikami z tworzenia kartek oraz ze szkolnych  przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Tuż przed świętami otrzymaliśmy nasze paczuszki z kartkami w języku angielskim, a także po grecku, które dzieci odczytywały z wielkim entuzjazmem oraz zainteresowaniem.

Głównym celem projektu było:

- rozwijanie kompetencji językowych z języka angielskiego;

- uświadamianie i wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej;

- podtrzymywanie tradycji pisania kartek świątecznych;

- rozbudzanie w dzieciach ciekawości świata, otwartości na inne kultury oraz tradycje;

• Uczniowie w Hiszpanii

• Cele i rezultaty

• Cele programu Erasmus+

- poprawa procesu dydaktycznego poprzez nabycie nowych kompetencji zawodowych i językowych dzięki uczestnictwie w międzynarodowych szkoleniach oraz obserwacji pracy zagranicznych szkół,
        - wzrost inicjatywności oraz przedsiębiorczości  dzięki uczestnictwie w każdym zaplanowanym działaniu mobilnościowym,
        - włączenie w wielokulturową Europę dzięki przebywaniu w środowisku wielokulturowym, uczestnictwie dzieci w mobilnościach oraz wymianie doświadczeń z uczestnikami z innych krajów,
        - unowocześnienie szkoły i zajęć poprzez aktywny udział w szkoleniach, wizyty w europejskich szkołach i przeniesienia tej wiedzy do swoich organizacji,
        - rozszerzenie programów edukacyjnych o innowacyjne metody pracy dzięki rozbudowaniu warsztatu i narzędzi pracy,
        - wieloaspektowa współpraca pracowników organizacji w celu realizacji projektu możliwa dzięki umiejętności  pracy w grupie, dobrej komunikacji i całościowemu zarządzaniu.