• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej.

          • W dniu 29 września 2022 r. obchodziliśmy w naszej bibliotece szkolnej Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

            W bibliotece szkolnej spotkali się uczniowie klas I i II, którzy wysłuchali wierszy Juliana Tuwima  w wykonaniu starszych uczniów - członków szkolnego koła wolontariatu. W trakcie spotkania uczniowie w czasie zajęć bibliotecznych dowiedzieli się, że głośne czytanie jest ważne od najmłodszych lat, rozbudza ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole. Spotkanie w bibliotece było również okazją do obejrzenia wystawy o J. Tuwimie, wypożyczonej  z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Ostródzie.

          • Wystawa - Julian Tuwim

          • Poprzez nawiązanie współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką Pedagogiczną w Ostródzie w dniach od 16 września do 39 września 2022 r. mieliśmy możliwość oglądać wypożyczoną wystawę o życiu i twórczości Juliana Tuwima.

            Na prezentowanych na wystawie 6 planszach zwiedzający mogli poznać życiorys autora, dowiedzieć się ciekawostek o jego życiu i hobby. Z wystawy dowiedzieliśmy się również, że w swojej twórczości wykazywał się niezwykłym poczuciem humoru, satyrycznym i dowcipnym ujmowaniem rzeczywistości. Ale humor i satyrę można znaleźć nie tylko w jego wierszach. Obie te cechy równie mocno dawały się zauważyć w codziennych relacjach poety z ludźmi.

          • Jesień pod znakiem teatru

          • 27 września klasy siódme i ósme szkół z Pietrzwałdu i Idzbarka wybrały się wspólnie do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na spektakl pt. „Balladyna”. Była to nie lada okazja do rówieśniczej integracji, przeniesienia się do magicznego świata teatru, także do poznania adaptacji teatralnej jednej z lektur szkolnych, a dla ósmoklasistów –  do egzaminacyjnej powtórki 😊 Historia dwóch sióstr, w której żądza władzy jednej z nich doprowadza do tragedii, niosącej za sobą kolejne dramatyczne wydarzenia, stanowi doskonały zaczątek do dyskusji i przemyśleń nad ludzkimi decyzjami i ich dalszymi konsekwencjami. Uczniowie obydwu szkół z zainteresowaniem śledzili losy tytułowej bohaterki, a największe wrażenie zrobiły na nich gra aktorów oraz efekty specjalne, kojarzące się  zazwyczaj z filmami akcji. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wspólny wyjazd w tym roku 😊

          • Kreatywne prace plastyczne

          • Uczniowie klas IV - VII przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego i innowacji pedagogicznej ,,Kreatywne prace plastyczne”.  Główne cele projektu:

            - zaspakajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej,

            - wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci,

            - inicjowanie i promowanie dziecięcej twórczości plastycznej we współpracy z nauczycielami i placówkami edukacyjnymi w Polsce,

            - tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, naturą i najbliższym otoczeniem ucznia za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych,

            - zaspokajanie  naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami, narzędziami i technikami plastycznymi, nabywanie nowych doświadczeń.

            Projekt jest  realizowany od września 2022r. do maja 2023r. i składa się z 9 zadań - na każdy miesiąc jedno zadanie do wykonania.

            Uczniowie klasy IV i V wykonali zadanie projektowe na wrzesień - ,,Słoneczniki”- malowanie farbami  na podkładzie higienicznym. Powstały ciekawe, twórcze prace.

          • Uczniowie klasy IV poznają Warmię

          • Dzisiaj jedno województwo, kiedyś dwie, jakże odmienne, krainy – Warmia i Mazury. Uczniowie kl. IV podczas lekcji online zorganizowanej przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki mieli okazję bliżej poznać sąsiadkę Mazur – Warmię. Zajęcia rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu „O Warmio moja miła”, skomponowanego przez wybitnego polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Następnie dowiedzieliśmy się, gdzie przebiega granica krain tworzących nasze województwo, kim byli Warmiacy, jak wyglądała warmińska szkoła, dom, a także stroje ludowe. Dzieciaki wykazały się sporą wiedzą o dawnych czasach i chętnie zabierały głos – rozpoznały między innymi krosno, kołowrotek czy kwiaty lnu. 

            Następnie wysłuchaliśmy tekstu napisanego gwarą warmińską, a odczytanego przez znanego warmińskiego działacza regionalnego, Pana Edwarda Cyfusa. Później mieliśmy okazję sami spróbować czytać gwarą warmińską i trzeba przyznać, że gdyby można było połamać język, to chyba czekałby nas gips 😊 Ale podjęliśmy wyzwanie, a to jest najważniejsze 😊 Obejrzeliśmy również taniec warmiński w wykonaniu dzieci, a także poznaliśmy potrawy typowe dla tego regionu. Dziękujemy UWM w Olsztynie za możliwość uczestnictwa w bardzo ciekawych zajęciach 😊

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          • Każdy przedszkolak dobrze wie,

            że kiedy 20 wrzesień zbliża się,

            od najmłodszego, aż po starszaka,

            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

            20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem jest to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzień Przedszkolaka, to niewątpliwie jeden z tych dni w kalendarzu, na który dzieci czekają w naszym przedszkolu przez cały rok.

            Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy przy dźwiękach ulubionych przebojów. W salach przedszkolnych odbyły się konkurencje sportowe, zręcznościowe i gry o tematyce jesiennej. Wesoły gwar szczęśliwych dzieci roznosił się po wszystkich zakątkach przedszkola.                                                              Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta!

          • 19 WRZEŚNIA – DZIEŃ EMOTIKONA

          • Mało kto wie, że pierwszy znaczek 🙂 pojawił się 30 marca 1881 roku w satyrycznym magazynie „Puck”. Natomiast komputerowy emotikon po raz pierwszy został użyty przez profesora Scotta Fahlamana 19 września 1982 o godzinie 11.44. Stąd właśnie, na tę datę przypada święto tych minek.

            W pierwotnym zamyśle emotki powstały, aby ułatwić w wirtualnej komunikacji przekazywanie emocji.

            Pamiętajmy jednak, żeby nie nadużywać znaczków i pokusić się o opisanie naszego stanu emocjonalnego za pomocą słów 🙂

          • Przedszkolaki sprzątają świat!

          • Dnia 16 września nasze przedszkolaki wzięły udział w corocznej ogólnopolskiej akcji - Sprzątanie Świata. Dzieci zaopatrzone w worki wyruszyły z wychowawcami porządkować ogród przedszkolny oraz teren wokół przedszkola. Z wielkim zaangażowaniem zbierały to, co napotkały po drodze. Głównym celem tego wydarzenia było rozwijanie u dzieci pozytywnych nawyków i zachowań proekologicznych, ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi dla środowiska nawykami.

          • Zbieramy TALENCIAKI

          • Robiąc codzienne zakupy w sklepie LIDL możecie wspierać naszą szkołę. 

            Wrzuć TALENCIAKA do specjalnego pudełka w szkole lub 

            Zeskanuj kod QR z TALENCIAKA

          • Akcja "Sprzątanie Świata"

          • Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania, która swoim zasięgiem obejmuje cały świat. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Tegoroczna akcja Sprzątania Świata przebiegała pod hasłem ,,Wszystkie śmieci nasze są’’. Nasi uczniowie każdego roku czynnie włączają się do akcji, prowadzimy działania propagujące ograniczenie powstawania odpadów i ich selektywną zbiórkę. 16 września uczniowie  klas IV - VIII wraz z wychowawcami udali się do wsi sprzątać teren, pamiętając o segregacji - śmieci trafiały do kolorowych worków, zgodnie z ich  przeznaczeniem.

            Klasy I - III porządkowały teren wokół szkoły. Po zasłużonej pracy na uczniów czekał słodki upominek.

          • Dzień Kropki w przedszkolu

          • My również wykorzystaliśmy kropkę do rozwijania kreatywności dzieci. Tego dnia kropki były tam, gdzie wcześniej nikt nie zawracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Były zabawy, tańce z kropką. Przedszkolaki wykonały również ciekawe prace plastyczne, których motywem przewodnim stała się kropka. Było kolorowo i radośnie. Mali artyści po twórczym, kropkowym dniu otrzymali dyplomy. 

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • Dzień Kropki to święto kreatywności odwagi i zabawy. Tego dnia uczniowie naszej szkoły poznali historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Dzieci z radością wykonywały twórcze rysunki z kropek, prezentowały swoje kropkowe stroje. Dzień Kropki był niewątpliwie dniem talentów, kreatywności i odwagi. Historia o Vashti uświadomiła nam, że każdy z nas ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. 

          • Wyjazd do schroniska

          •  

            Uczennica  klasy VIII    Agata  Wilbrandt uczestniczyła w wyjeździe do schroniska dla zwierząt w Ostródzie. Wyjazd był nagrodą za udział w konkursie ,,Historie schroniskiem pisane” w roku szkolnym 2021/2022. Konkurs zorganizował Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie, którego celem było m.in.: kształtowanie takich cech charakteru jak wrażliwość na krzywdę  innych, empatia, odpowiedzialność. Nagrodzeni uczniowie mieli możliwość  obcowania  ze zwierzętami, dowiedzieli się na czym polega praca w schronisku i jakie kroki trzeba podjąć, aby adoptować zwierzęta.

          • „Dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży”

          • Uczennica naszej szkoły Oliwia Stawiarska wzięła udział w czerwcu 2021 r. w Ogólnopolskim Konkursie „Dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży”, organizowanym w 75. Rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”.

            Konkurs miał na celu przybliżyć postacie i losy Żołnierzy Wyklętych oraz ich roli w walce o wolną i niepodległą Polskę oraz wpływ na współczesne postawy młodzieży.

            Praca naszej uczennicy Oliwii Stawiarskiej zajęła 2 miejsce w tym ogólnopolskim konkursie, co jest szczególnym wyróżnieniem i osiągnięciem.

            Gratulujemy!!!

          • Narodowe Czytanie 2022

          • Na początku września nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej odsłony akcji były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uroczyste obchody święta polskiej literatury poprzedziliśmy solidnym treningiem :) Podczas lekcji języka polskiego uczniowie przygotowali interpretacje wybranych ballad, a także wykonali ilustracje do czytanych tekstów. Następnie, w pięknie przygotowanej scenerii, spotkali się, by wspólnie odczytać utwory naszego romantycznego wieszcza narodowego.

            Dziękujemy serdecznie uczniom za zaangażowanie i wspaniałe przygotowanie! :)

          • UNICEF!!!

          • Kolejny rok szkolny przed Nami , a my działamy dalej….

            Nadal działamy pod patronatem UNICEF POLSKA  i nie zatrzymujemy się .

            Otrzymaliśmy kolejny dyplom od UNICEF  za pomoc i podjęte działania  w roku szkolnym 2021/2022 .

            Dziękujemy i Gratulujemy Wszystkim zaangażowanym.

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Dziś w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Pietrzwałdzie wyjątkowy dzień. 

            Powitanie wszystkich uczniów, pasowanie na pierwszoklasistów,

            pożegnanie nauczycieli odchodzących na emeryturę,

            przywitanie nowych,

            moc życzeń wytężonej, ale efektywnej pracy, szczególnie dla ósmoklasistów. 

            Wszelkie obawy i wątpliwości zostawiamy za płotem szkoły

            i z radością wchodzimy w nowy rok szkolny :)

          • Przyjaciele Zippiego

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczestnikami zajęć programu terapeutycznego „Przyjaciele Zippiego” byli uczniowie klasy pierwszej. Uczniowie spotykali się na zajęciach z Zippim począwszy od miesiąca stycznia do czerwca 2022r. Podczas zajęć dzieci uczyły się różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonaliły  relacje z innymi ludźmi.

             Program „Przyjaciele Zippiego” przyniósł małym uczestnikom wiele korzyści w sferze emocjonalno-społecznej, wyposażył uczniów w pożyteczne umiejętności z zakresu prawidłowych postaw prospołecznych, pokazał także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.