• Czy są tu młode talenty?

          • Zespół Szkolno- Przedszkolny w Pietrzwałdzie bierze udział w konkursie organizowanym przez LIDL POLSKA  pt. "Czy są tu młode talenty?" Zadanie konkursowe polegało na napisaniu piosenki oraz nagraniu teledysku do zaproponowanego przez organizatora utworu. Przedstawiamy efekty naszej kreatywnej pracy :)

          • #SzkołaPamięta

          • Po raz kolejny uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pietrzwałdzie wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.  Uczniowie, wolontariusze w dniu 27 października 2023 roku posprzątali teren wokół pamiątkowego kamienia poświęconego poległym Mieszkańcom wsi Pietrzwałd w czasie I i II wojny światowej, zapalili znicz, złożyli kwiaty. W poniedziałek 30 października 2023 roku uczniowie w dowód pamięci, w hołdzie przeszłym pokoleniom, wdzięczni za Wielki Dar Wolnej Ojczyzny zapalili znicze pod  pamiątkowym obeliskiem przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Pietrzwałdzie. 

          • Pasowanie na Przedszkolaka

          • 27 października w naszym przedszkolu grupa najmłodszych dzieci wstąpiła uroczyście w szeregi Przedszkolaków - Pszczółek. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać Pani, pomagać kolegom i być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom pasowania i upominki.

          • Akcja charytatywna - Pomagamy zwierzętom

          • Wolontariusze Klubu Ośmiu wraz ze społecznością szkolną przyłączyli się do Akcji Charytatywnej Pomagamy Zwierzętom, której podsumowanie odbyło się 23 października w budynku Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie.

            Za przyniesioną karmę dla psów i kotów, zabawki dla zwierząt, koce i żwirek do kuwet, miseczki na karmę bardzo dziękujemy.

          • Sadzenie lasu

          • 24 października 2023r. z okazji 25-lecia Fundacji Świat na Tak prawie 50 wolontariuszy i opiekunów z Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu Powiatu Ostródzkiego wyjechało do Łukty i przy współpracy z Nadleśnictwem Stare Jabłonki sadziło dęby. W akcji Sadzenie Lasu udział wzięli też przedstawiciele wolontariuszy naszej szkoły wraz z opiekunem. Po pracy był czas na odpoczynek i regenerację sił przy pieczeniu kiełbasek i słodkich pączkach.

          • Kreatywne prace - październik

          • W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne prace plastyczne, w październiku   zrealizowaliśmy  zadanie  ,,Malowanie na gazie higienicznej ‘’. To kolejna technika plastyczna, dzięki której uczniowie uzyskali ciekawe efekty swoich prac.

          • Być jak Ignacy

          • Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli swoją przygodę z programem edukacyjnym "Być jak Ignacy". To VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Pierwszoklasiści utworzyli swoje koło naukowe pod nazwą "Asy z pierwszej klasy". Pod okiem wychowawczyni p. Moniki Bąk uczniowie wykonali już swoje pierwsze zadanie naukowe.

          • GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW

          • Nasza Szkoła bierze udział w Programie profilaktycznym „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, który ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Program będzie prowadzony podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych scenariuszy we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej.

            Cele Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”:

            – rozwijanie umiejętności rozpoznawania podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;

            – budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród uczniów;

            – normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);

            – zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i osobiste korzystanie z pomocy będzie prostsze;

            – profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży; – edukacja i działania profilaktyczne.

          • Klasa w terenie

          • Uczniowie klasy III i IV zrealizowali  kolejne zadania z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Klasa w terenie”.  Dzieci poznały rodzaje chmur oraz tworzyły prace z darów jesieni.

          • Pamiętamy, dziękujemy, tęsknimy!

          • Dnia 17 października w naszej szkole obchodziliśmy XXIII Dzień Papieski. Podczas uroczystej akademii uczniowie przypomnieli o tym, że Papież Św. Jan Paweł II był przez wszystkich kochany, podziwiany, obdarzony najwiekszym szacunkiem. To najwiekszy autorytet tego świata. Nasz wzór, którego pragniemy naśladować. 

            Pamiętamy, tęsknimy i kochamy Cię nasz Ojcze Święty!

          • Światowy Dzień Mycia Rąk w przedszkolu

          • Właściwe działania prozdrowotne są najlepszą inwestycją w życie każdego małego człowieka, dlatego też w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. Tego dnia omówiono schemat właściwego mycia rąk, który następnie dzieci zastosowały w praktyce, przy samodzielnym myciu rąk. Przedszkolacy wykonywali eksperymenty, dzięki którym przekonały się że mydło zmywa brud. A na koniec dnia sami wykonali piękne i pachnące mydełka, które zabrały do domku. 
            Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył naszym podopiecznym wielu ważnych informacji, dzięki którym wierzymy że ich rączki zawsze będą lśniące i czyste. 

          • Poświęcenie plecaków

          • Dnia 12 października w klasie pierwszej miało miejsce uroczyste poświęcenie plecaków, podręczników i przyborów szkolnych, którego dokonał ksiądz proboszcz Adam Steć.

          • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

          • Jakże nie pisać wierszy,

            jakże nie płonąć w podzięce.

            Za dar najpiękniejszy,

            za SERCE.

            Dziś w każdej szkole obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Jest to dzień, kiedy dziekujęmy nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w edukację uczniów i ich wychowanie. Uroczystą akademię w naszej szkole rozpoczęli uczniowie wspaniałą częścią artystyczną, przedstawiając zycie szkoły z poczuciem humoru. Następnie życzenia złożyła Pani dyrektor Katarzyna Wrzesińska, życząc wszystkim zadowolenia z pracy i dziękując za okazaną współpracę. 

          • Światowy Dzień Zabawy z LEGO

          • 12 października uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w „Światowym Dniu Zabawy”. Akcję wspiera Grupa LEGO pod hasłem „Zabawa jest Twoją Supermocą". Uczniowie w tym dniu rozwijali swoją kreatywność i wyobraźnię przy pomocy klocków lego. Powstawały ciekawe i pomysłowe budowle, którymi uczniowie bawili się na każdej przerwie. Dodatkowo Grupa LEGO na swojej platformie udostępniła mnóstwo zręcznościowych i edukacyjnych gier multimedialnych.

          • Światowy Dzień Drzewa

          • 10 października  obchodzimy Światowy Dzień  Drzewa. Pomysłodawcą tego dnia jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca. Przekonali się o tym uczniowie na lekcji geografii i przyrody. Wzbogacili swoją wiedzę na temat drzew w naszej okolicy. Wyjście w teren  pozwoliło rozpoznać liście rosnących  wokół szkoły drzew, nacieszyć się czystym powietrzem oraz energią jaką przekazują nam drzewa. Z zebranych liści uczniowie stworzyli prace plastyczne.
             

          • 6.10.2023 r. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Pierwszy piątek października to co roku wyjątkowy dzień dla wszystkich matematyków - obchodzimy wówczas Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Główne motto akcji brzmi: "Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają".

            Akcja edukacyjna odbywa się od 2011 roku i jej głównym celem jest propagowanie formy nauczania/uczenia się matematyki poprzez zabawę. Dla dzieci to także świetna okazja do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po wakacyjnej przerwie. Dorośli natomiast mogą tego dnia wykazać się znajomością trudnych przypadków mnożenia. 

            Przypomnienie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, szczególnie w czasach, gdy telefon zastępuje nam kalkulator i umiejętność liczenia w pamięci bywa nieco zapomniana.

            Również w naszej szkole propagujemy w przyjazny sposób mnożenie i dzielenie w pamięci.

          • Wojewódzki Konkurs Fotograficzny

          • Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu fotograficznego z cyklu ,,Podróże w naturze - Leśne reminiscencje - w poszukiwaniu czystego powietrza”. Motto: „Najpiękniejszy jest las najzwyklejszy”. Organizatorem konkursu jest  Warmińsko - Mazurski Ośrodek  Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu - Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

            Konkurs w sposób istotny wpisuje się w założenia Programu Czyste Powietrze, ponieważ prowadzi do wniosku, że ochrona lasów i ich dobrostan ma istotne znaczenie dla utrzymania jakości życia na Ziemi. Celem konkursu jest min.: doskonalenie sztuki fotografowania krajobrazu naturalnego i kulturowego  z bliska i z daleka, promocja walorów przyrodniczych Warmii, Mazur i Powiśla, ukazanie piękna przyrody i różnorodności biologicznej w lokalnym środowisku, kształtowanie postaw wobec otaczającej przyrody - budzenie szacunku do wszelkich jej przejawów. Konkurs  jest skierowany do uczniów klas IV - VIII. Uczestnicy wykonali piękne fotografie ukazujące walory lasów  naszego urokliwego terenu.

            Oto Laureaci etapu szkolnego:

            Szymon Markowski kl. IV

            Lena Pinkall kl. IV

            Jagoda Pietrzak kl. IV

            Lena Perłowska kl. IV

            Karol Szypczyński kl. IV

            Monika Grusanc kl.VI

            Jakub Jaremek kl.VI

            Franciszek Wiszniewski kl. VII

            Filip Wiczkowski kl. VIII

            Gratulujemy i czekamy na  wyniki, które będą ogłoszone w listopadzie.

          • Zajęcia terenowe

          • W dniu 5 października klasy VI i VII  wraz z opiekunami wzięły udział w warsztatach ceramicznych i zielarskich w Glaznotach. Uczniowie za pomocą gry Memory  poznali zioła, które rosną  w naszej okolicy i posiadają właściwości zdrowotne  oraz odżywcze. Rozpoznawali skały polodowcowe, poznali zasadę działania zegara słonecznego, który od niedawna jest w Glaznotach. Uczestniczyli również w warsztatach ceramicznych, w których mogli się wykazać twórczo i rozwinąć wyobraźnię przestrzenną oraz poznać tajniki powstania wyrobów ceramicznych.  Żywa  lekcja  w terenie  wzbogaciła wiedzę uczniów z biologii, geografii i plastyki.

            Dziękujemy pani Alicji Szarzyńskiej i pani Agacie Markos za przeprowadzenie warsztatów oraz za przekazany prezent dla szkoły w postaci zestawu do badania powietrza.