• „Złote Szkoły NBP – bezpieczni w finansach osobistych”

          • W marcu 2022r. uczniowie klasy VII Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Pietrzwałdzie wraz z nauczycielem matematyki i geografii przystąpili do II edycji programu „Złote Szkoły NBP – bezpieczni w finansach osobistych”. Jest to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzenie postaw przedsiębiorczych i prospołecznych. W ramach programu Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej naszej szkoły opracowała i przeprowadziła z udziałem społeczności szkolnej następujące zadania:

            • Lekcja z ekonomią – „Masz to jak w banku” – gotówka czy karta?
            • Debata szkolna – „Lokata czy skarpeta?” -  czyli bezpieczne przechowywanie pieniędzy.
            • Warsztat uczniowski – „Nieprzemyślana chwilówka – późniejsza głodówka” – Ryzyko pułapki rosnącego zadłużenia. Co trzeba wiedzieć o szybkich pożyczkach.

            Z przeprowadzonych zajęć złożyliśmy obszerne sprawozdanie w postaci filmów, zdjęć, prezentacji, scenariuszy, kart pracy, itp.

            Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu uczniów zdobyliśmy tytuł i certyfikat „Złotej Szkoły NBP”.

          • Konkurs Plastyczny  - Wody Podziemne

          • W ramach obchodów Dnia Wód zorganizowano  konkurs plastyczny dla klas IV-VII  o wodach podziemnych, którego celem była promocja ,,dobrych praktyk” w zakresie dbania o zasoby wodne, a w szczególności o wody podziemne  i  ich czystość. Zmieniający się klimat  i przedłużające się okresy suszy sprawiają, że wody podziemne mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę. 

            W etapie szkolnym  Komisja Konkursowa przyznała miejsca i wyróżnienia:

            I miejsce  Zuzanna Roman kl. VII

            II miejsce Agata Chęcińska kl. IV

            III miejsce  Szymon Wiśniewski  kl. VII

            Wyróżnienia:

            Agata Wilbrandt kl VII

            Nikola Golińska kl. VII

            Krzysztof Kołodziejczyk  kl. VII

            Zuzanna Ciszewska kl. VII

            Gratulujemy  i dziękujemy za udział w konkursie !!!

          • "Kleszcz mały czy duży - nic dobrego nie wróży"

          • 26.04.2022r. we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Ostródzie, zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjne „Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży”. Jest to program edukacyjny dotyczący zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka. Nasz gość p. Patrycja Szymańska podczas zajęć przedstawiła i zapoznała uczniów z zakresem tematycznym:

            – Gdzie można spotkać kleszcza?

            – Jak się przed nim uchronić?

            – W jakich miejscach na ciele człowieka najczęściej się przyczepia?

            – Jakie choroby są przenoszone przez kleszcze na człowieka?

            – Jak należy go usunąć?

            Analiza danych epidemiologicznych wskazuje potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych w zakresie chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka w celu zwiększenia świadomości uczniów dotyczącej profilaktyki boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

            Kleszcze występują powszechnie. Są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Żyją w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach i na ich obrzeżach, w zagajnikach, na obszarach porośniętych wysoką trawą, zaroślami lub paprociami, na łąkach, pastwiskach, nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Żyją one w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli wspinają się na trawy i krzewy.

            Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. Posiadają zmysły powonienia i temperatury, które pozwalają im na wykrycie „ofiary”. W czasie wysysania krwi przenoszą groźne dla zdrowia wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie boreliozy.

            Jak się chronić przed kleszczami?

            • Właściwy ubiór podczas przebywania w siedliskach kleszczy może utrudnić przedostanie się kleszcza na skórę człowieka:
            • Ściąganie gumką nogawek spodni lub wkładanie nogawek w skarpetki, noszenie obuwia krytego i bluzek z długim rękawem.
            • Stosowanie środków odstraszających (repelentów kupionych w aptece).
            • Staranne oglądanie ubrania i skóry po powrocie z lasu, parku i innych siedlisk, w których istnieje ryzyko atakowania ludzi przez kleszcza.

            Jak znaleźć i usunąć kleszcza?

            Kleszcze zanim zakotwiczą się w skórze poszukują odpowiedniego miejsca do żerowania, które następnie znieczulają, dlatego nie czujemy bólu podczas ukłucia.

            • U dzieci najczęściej (w około 70% przypadków) :

            – lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów

            –  za uszami

            • U dorosłych w miejscach gdzie skóra jest delikatna (najczęściej w naturalnych zgięciach ciała np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu, pod piersiami).
            • Kleszcza należy uchwycić delikatnie pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Przy takim ruchu zęby hypostomu* stawiają mniejszy opór, przez co kleszcz nie zostaje uszkodzony i nie ma niebezpieczeństwa wylania na skórę zawartości jego ciała, w której mogą znajdować się drobnoustroje.
            •  Podczas usuwania kleszcza nie należy naciskać na jego ciało, nie przypalać, nie smarować masłem, lakierem, nie maltretować albowiem może to doprowadzić do wyrzucenia treści pokarmowej kleszcza do rany i tym samym zwiększyć ryzyko zakażenia.
            • Po wyjęciu kleszcza miejsce ukłucia należy starannie zdezynfekować.
          • Turniej  Bezpieczeństwa  Ruchu Drogowego

          • 26.04.2022r. w Zespole Szkół w  Samborowie  po trzyletniej przerwie odbył się Turniej   Bezpieczeństwa  Ruchu Drogowego dla szkół z terenu Gminy Ostróda. Turniej przebiegał  w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali w grupie młodszej uczniowie klasy V: Zofia Szymańska, Natalia Kraśnicka, Łukasz Kulesza, Wojciech Górski oraz w grupie starszej uczniowie klasy VIII: Igor Paździorko, Adam Chorzelewski, Julian Kempkowski. Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością jazdy rowerem, pokonać tor przeszkód oraz rozwiązać test wiedzy z przepisów ruchu drogowego. Ostatecznie po przeliczeniu punktów nasi uczniowie uplasowali się drużynowo na V miejscu w obydwu kategoriach. Ponadto  Igor Paździorko indywidualnie zdobył III miejsce.

            Gratulujemy wszystkim  uczestnikom!

          • Podsumowanie akcji DBI - Działajmy razem!

          • Do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu oprócz trzecioklasistów włączyli się również uczniowie z klasy  IV, V  i VI. W czasie tego wydarzenia podjęto szereg działań, aby dotrzeć z informacją do każdego ucznia, sprowokować go do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z Internetu. Na zajęciach tworzyli prezentacje dotyczące cyberprzemocy. Jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych inicjatyw, nasi uczniowie zapoznali się z zagrożeniami płynącymi z sieci. Zobaczyły również, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że uczniowie w wyniku tych działań, unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Organizatorkami lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu były Panie Iweta Miszkiel oraz Monika Kowalczyk.

          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. Tego dnia pokazujemy, że zależy nam na losie naszej planety. Bierzemy udział w wydarzeniach, dzięki którym dowiadujemy się więcej o problemach świata lub po prostu zastanawiamy się co możemy zrobić dla Ziemi. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w tych wszystkich działaniach. Odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których poruszano zagadnienia rozwijające świadomość i postawy proekologiczne oraz wspólne sprzątanie miejscowości.

          • Tydzień Czystości Wód

          • W ramach obchodów  Tygodnia Czystości  Wód  przeprowadzona szereg działań związanych z ochroną wód.  Uczniowie wykonywali  eksperymenty dotyczące rozpuszczania się różnych substancji w wodzie, nadawali smaki wodzie poprzez dodawanie różnych składników.  Dowiedzieli się, jaką rolę pełni woda w procesach chemicznych i jak jest cenna.Ponadto uczniowie wypełniali karty pracy dotyczące obiegu wody w przyrodzie ,   tworzyli plakaty i oraz prace plastyczne dotyczące ochrony wód.

            Uczniowie klasy II również włączyli się do działań związanych z czystością wód. Dzieci obejrzały film edukacyjny o mieszkańcach wody oraz o skutkach jakie niesie za sobą wyrzucanie śmieci do zbiorników wodnych. Drugoklasiści w ramach klasowego laboratorium  stworzyli filtr wody dzięki, któremu oczyścili brudną wodę.  Dzieci utrwaliły sobie jak poprawnie segregować śmieci, aby nasza planeta była  czysta.  Podsumowaniem działań było powtórne wykorzystywanie odpadów prowadzące do wytworzenia nowego produktu.

             

          • Wielkanocy nadszedł czas….

          • W klasach I-III uczniowie ostanie dni przed świętami wykorzystali na przypomnienie tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Dzieci wykonały przeróżne prace plastyczno - techniczne o tematyce świątecznej: koszyczek życzeń, zajączkowe doniczki zasiane owsem. Uczniowie klas II-III przenieśli się w świat ESCAPE ROOMU, gdzie musieli pomóc uwolnić wielkanocnego zajączka. Po drodze wykonali szereg zadań, dzięki którym uzyskali magiczny szyfr do otwarcia drzwi, za którymi był ukryty zając. Klasa III uwieńczyła ostatni dzień w szkole przed świętami uroczystym wielkanocnym śniadaniem.

          • Droga Krzyżowa

          • 8 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej przygotowane przez uczniów pod kierunkiem pani katechetki Doroty Wiśniewskiej. W nabożeństwie uczestniczył ks. proboszcz Adam Steć.

          • Światowy Dzień  Zdrowia

          • 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W  tym roku  hasło przewodnie brzmi "Nasza planeta, nasze zdrowie". Każde działanie mające na celu ochronę środowiska przyczynia się do ochrony zdrowia, a ochrona zdrowia przez stosowanie zasad zdrowego stylu życia przyczynia się do ochrony środowiska. W tym dniu przeprowadzono zajęcia o zdrowiu, aby przybliżyć uczniom, jakim jest cennym darem  i jakie działania każdy z nas  może podjąć, aby  o nie dbać i je chronić. Uczniowie po obejrzeniu filmu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia odpowiadali na pytania, tworzyli definicję zdrowia i wykonali piramidę zdrowia.

            PAMIĘTAJ!

            Dbając o  zdrowie, dbasz o środowisko!

          • Wycieczka

          • 6 kwietnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Rodzinnego Centrum Integracyjnego Hullo oraz kina w Lubawie. Pierwszym punktem wizyty były warsztaty chemiczne, po nich dzieci sprawdzały swój spryt i zwinność pokonując przeszkody w pokoju laserów. Czas spędzony w sali zabaw ze ścianką wspinaczkową, mnóstwem torów przeszkód, zjeżdżalni, basenów z piłeczkami dostarczył również wiele uśmiechu i radości. Ostatnią atrakcją było kino, w którym uczniowie obejrzeli film pt."Zając Max - misja pisanka". Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i długo dzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu. 

          • Klasowe laboratorium

          • Uczniowie klasy drugiej w ramach klasowego laboratorium badali „skąd wieje wiatr?”. Dzieci samodzielnie wykonały wiatromierze i udały na zewnątrz badać kierunki wiatru. Za pomocą kompasu został wyznaczony kierunek północy. Przy pomocy narysowanej na kartce róży kompasowej i patyka ze wstążką zobaczyły skąd wieje wiatr. Po zakończonym eksperymencie dzieci udały się do klasy w celu opisania swoich obserwacji i spostrzeżeń.

          • Zaświeć się na niebiesko!

          • 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu, zwany także Światowym Dniem Wiedzy na temat Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony w roku 2007 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Uczniowie klasy II w tym dniu zjednoczyli się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Symbolem jedności z osobami dotkniętymi autyzmem jest kolor niebieski. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat autyzmu oraz wykonali niebieskie żarówki, które symbolizują otwartość na osoby dotknięte tą chorobą.

          • Konkurs  ,,Obrzędowość Świąt Wielkanocnych  ‘’  rozstrzygnięty

          • Wielkie brawa i gratulacje  należą  się dla  uczniów i przedszkolaków naszego zespołu za liczny udział w Gminnym Konkursie Rękodzieła organizowanym przez Gminne Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Samborowie. Jesteśmy dumni z talentów naszych uczniów i cieszymy się, że spośród  500 prac, które wpłynęły na konkurs  z całej gminy, rękodzieła  naszych artystów zdobyły wysokie miejsca i wyróżnienia. Prace będą przekazane na kiermasz dobroczynny na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Po raz kolejny uczniowie nie zawiedli i wykazali się pomysłowością i oryginalnością.

            Oto nasi Laureaci w poszczególnych kategoriach

            PALMY WIELKANOCNE

            KLASY I-III:

            I miejsce Marcel Kopowicz kl. I

            Klasy IV-VI

            I miejsce Monika Grusanc kl. IV

            STROIKI ŚWIĄTECZNE

            Klasy I-III

            I miejsce Zuzanna Śmigielska kl. I

            Wyróżnienie

            Filip Perczyński kl. I

            Paweł Jędrzejak kl. II

            Klasy IV-VI

            I miejsce Franciszek Wiszniewski , Antoni Jabłonowski kl. V

            Wyróżnienie

            Adam Jędrzejak kl. V

            Klasy VII-VIII

            II miejsce  Adam Twardy kl. V ,Oliwia Twarda  kl. VII

            III miejsce Aleksandra Grzeszczak kl. VII

            PISANKI

            Przedszkole

            II miejsce Olek Żuralski z mamą

            Klasy I-III

            II miejsce Błażej Wyralski kl. I

             

            Wyróżnienie

            Alicja Konkiel  kl. I

            Klasy IV-VI

            II miejsce Kacper Łukaszewski kl. IV

            KARTKI ŚWIĄTECZNE

            Przedszkole

            I miejsce Lena Raduszewska z mamą

            III miejsce  Igor Jachimczyk z mamą

            Wyróżnienie

            Wojciech Jarzyński

            Klasy I-III

            II miejsce Magdalena Wilbrandt kl. I

            III miejsce Blanka Wiśniewska kl. I

            Wyróżnienie

            Wojciech Tetmer kl. III

            Klasy IV-VI

            II miejsce Wiktoria Budzińska kl. VI

            Wyróżnienia

            Łukasz Kulesza kl. V

            Maksymilian Szczeciński kl. V

            Zofia Szymańska kl. V

            Wojciech Górski kl. V

            Bartosz Laskowski kl. VI

            KLASY VII-VIII

            II miejsce Agata Wilbrandt kl. VII

            Wyróżnienie

            Szymon Wiśniewski kl. VII

             

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie, wkład pracy  i życzymy dalszych sukcesów!!!

             

          • Akcja dla Igora

          • Od 21 do 24 marca w naszej szkole była prowadzona Loteria Fantowa, a 30 marca w szkole nagle zrobiło się słodko, ponieważ obchodziliśmy Dzień Muffinki. Nasi Wolontariusze sprzedawali własnoręcznie upieczone i udekorowane muffinki. 

            Cały dochód z loterii i sprzedaży muffinek, czyli 756 złotych, został przekazany fundacji, która prowadzi rehabilitację Igora, ucznia klasy III naszej szkoły.

            W imieniu Igora dziękujemy :)

          • Mikołaj Kopernik - życie związane z Warmią

          • Dwoje uczniów naszej szkoły - Julia Gros z kl. VIII i Hubert Kaczyński z kl. VII pod opieką  nauczyciela geografii przystąpiło do konkursu realizowanego w ramach projektu ,,Być jak Kopernik, czyli siedem kroków do rozwoju”. Konkurs zorganizował Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Celem konkursu jest upamiętnienie jubileuszu 550 rocznicy urodzin Kopernika, upowszechnianie wiedzy o  jego życiu i dorobku naukowym, a także kultywowanie historii lokalnej poprzez promocję postaci znaczącej dla regionu. Zadaniem uczestników było wykonanie Posteru - nowatorskiej formy przekazu w formie elektronicznej według zasad przyjętych przez organizatora. Uczniowie wyszukiwali  w różnych źródłach informacje o pobycie M. Kopernika na Warmii i  jego dokonaniach. Zgromadzone informacje zostały zamieszczone w posterze  i przekazane do Komisji Konkursowej w Elblągu. Wyniki będą w maju.

            Dziękujemy za zaangażowanie i pogłębianie wiedzy o Koperniku.