28.11.2024 roku odbyła się wycieczka do Gdańska, w której uczestniczyli uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami. Za pierwszy cel wycieczki obraliśmy sobie zwiedzenie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej. Miejsce to wywarło na nas ogromne wrażenie i z pewnością wielu z nas skłoniło do głębszych refleksji. Była to świetna lekcja historii dla naszych uczniów, którzy mogli zobaczyć na własne oczy torpedę z początków XX wieku, czołg oraz pozostałości po ofiarach Holocaustu. Następnie udaliśmy się na obiad, podczas którego podziwialiśmy panoramę Gdańska z 16. piętra wieżowca. Po odpoczynku rozpoczęliśmy warsztaty w Centrum Nauki Hevelianum, gdzie mięliśmy okazję poznać tajemnice matematyki i fizyki oraz „złamać kod”, wymyślony przez samego Juliusza Cezara. Po dniu pełnym wrażeń wybraliśmy się na spacer ulicami gdańskiej starówki, by na koniec móc skosztować specjałów jarmarku bożonarodzeniowego. Z uśmiechami na twarzy wróciliśmy wszyscy szczęśliwie pociągiem do Ostródy. Już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki!
Wycieczka do Gdańska
- 5
Andrzejki u przedszkolaków
"Hokus -pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary"
W czwartek 28 listopada w naszym przedszkolu odbył się magiczny bal andrzejkowy, podczas którego dzieci poznały historie tego święta oraz odkrywały co może je czekać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Ten magiczny dzień sprawił że uśmiech towarzyszył dzieciom do końca dnia.
10
Andrzejki
W nocy z 29 na 30 listopada rokrocznie obchodzimy w Polsce wigilię św. Andrzeja, czyli andrzejki. Nim zapadnie "Cicha noc, święta noc ..." przed nami czterotygodniowy okres oczekiwania, bez hucznych zabaw, na rzecz przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, dlatego andrzejki zwane "ostatkami" to ostatni moment by rzucić się w wir zabawy. Nasza społeczność szkolna również skorzystała z tej okazji i świetnie się bawiła poznając andrzejkowe zwyczaje: wróżby i przepowiednie, bawiąc się przy świetnej muzyce i kosztując smakowitych przekąsek.
21
Lekcja Outdoor
W listopadzie uczniowie klasy drugiej przenieśli swoją lekcję przyrody poza salę lekcyjną. Zadaniem drugoklasistów było poszukiwanie bogactw naturalnych Polski. Dzieci zostały podzielone na grupy. Następnie otrzymały wskazówki dzięki, którym mogły odszukać takie surowce jak: węgiel, sól kamienną, piasek i miedź. Kolejnym zadaniem było odnalezienie informacji o danym surowcu w tekście i umieszczenie na mapie Polski miejsca jego występowania. Uczniom bardzo podobała się taka forma zajęć. Uczenie się i zabawa na powietrzu dają niewątpliwie wiele korzyści np. wzmacnia się zdrowie fizyczne i psychiczne, budują się umiejętności społeczne i umiejętność współpracy w grupie, rozwija się kreatywność i wrażliwość na otaczający świat. W klasie drugiej to już nie pierwsza taka lekcja, uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne.
7
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Z tej okazji w naszej szkole tego dnia wszystkie chętne dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki. Na zajęciach w bibliotece szkolnej dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Następnie uczniowie prezentowali swoje ulubione misie oraz poznały bohaterów bajek- Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola, Misia Paddingtona. Na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał kartę pracy z zakodowaną postacią misia. Pierwsza pluszowa zabawka - Miś, światowy, chociaż pluszowy, ma już ponad sto lat; cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.
7
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Dziś, 20 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To jeden z najważniejszych dni dla organizacji UNICEF, która zajmuje się prawami dzieci na całym świecie. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pietrzwałdzie jako partner UNICEF-u także włącza się w obchody tego święta.
W tym roku obchodzimy 35. rocznicę podpisania Konwencji o prawach dziecka. Została ona przyjęta w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i dzisiaj zapewnia realizację, ochronę i poszanowanie praw dziecka.
Celebrując ten dzień przypominamy światu, że każdemu dziecku, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie same prawa – prawa dziecka. Dodatkowo uczniowie, jak i nauczyciele w ramach wsparcia ubrali się na niebiesko. Przeprowadzano zajęcia tematyczne w klasach. Dzięki wsparciu UNICEF Polska uczniowie otrzymali materiały edukacyjne.
W tym szczególnym dniu pamiętajmy, że każde dziecko ma prawo do wyrażania swojego zdania, bycia traktowanym poważnie i uczestnictwa w decyzjach, które wpłyną na ich teraźniejszość i przyszłość. Poszanowanie praw dziecka jest kompasem do urzeczywistnienia przyszłości, której wszyscy pragniemy.
2
Moje miejsce w warmińsko- mazurskim
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez KS Constract Lubawa pt. „Moje miejsce w warmińsko-mazurskim". Konkurs był podzielony na IV etapy:
Etap I
W szkołach można było zgłaszać pomysły konkursowe- zadaniem dzieci było wskazanie atrakcyjnych miejsc województwa warmińsko-mazurskiego, takich, które warto pokazać innym.
Etap II
Wspólnie z zawodnikami laureaci konkursu wzięli udział w wyjazdach do takich właśnie miejsc. Przy okazji pobytu powstały zdjęcia, które finalnie znalazły się na pocztówkach promujących region.
Etap III
Gotowe pocztówki zawodnicy KS Constract rozdawali przeciwnikom oraz kibicom na meczach domowych i wyjazdowych. Dzięki temu mieszkańcy różnych części naszego kraju mają możliwość poznania naszego województwa.
Etap IV
Końcowy etap polegał na wręczeniu uczniom efektów ich pracy z drobnymi upominkami. Zdjęcia oraz pocztówki zostały wystawione w Hali Widowiskowo- Sportowej w Lubawie oraz w każdej ze szkół biorących udział w projekcie.
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie:
1. Rodion Makowski
2. Filip Pażuś
3. Tomasz Kasprowicz
4. Hanna Ziniewicz
5. Patrycja Szczecińska
6. Karol Szypczyński
6
#FioletoweLove2024
15 listopada Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pietrzwałdzie obchodził Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. To wyjatkowa okazja, aby symbolicznie i wspólnie pokazać solidarność z wcześniakami oraz ich rodzicami. Dzięki tak ważnej edukacyjnie i społecznie inicjatywie nasi uczniowie okazali cudowny fioletowy gest solidarności z wcześniakami. Akcja #fioletoweLove2024 pomaga szerzyć wiedzę i świadomość o wcześniactwie.
#FioletoweLove jest to akcja, która zdobyła patronat medialny TVP3 oraz została objęta honorowymi patronatami 14 prezydentów miast wojewódzkich oraz 5 kuratorów oświaty.
6
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
Spotkanie z Rodzicami
W dniu 14 listopada 2024 roku o godzinie 16.00 uczniowie naszej szkoły wystąpili dla swoich Rodziców prezentując umiejętności aktorsko-muzyczne w przedstawieniu teatralnym zatytułowanym „ Co się na tej wsi porobiło”. Żartem i humorem wprowadzili widownię w magicznym świat teatru.
W dalszej części spotkania młodzi aktorzy przenieśli widzów w nastrój powagi i zadumy prezentując wiersze i piosenki o charakterze patriotycznym m.in. „ List z Oświęcimia do Matki”, „Alarm”, „Gdyby”. Przy dźwiękach pięknej i podniosłej muzyki szkolny zespół wokalny „Erato” wykonał następujące utwory muzyczne „Biały Krzyż”, „Miasto 44”, „Dziewczyna z granatem”. Nasi młodzi aktorzy i wykonawcy, ćwiczący swe umiejętności pod czujnym okiem Pani Elżbiety Gałan oraz Pana Piotra Tredera, otrzymali gromkie brawa za piękny występ. Podniosły i uroczysty nastrój trwał …
W kolejnej części spotkania Pani Dyrektor Katarzyna Wrzesińska uroczyście podziękowała za pracę Pani Hannie Góralskiej przechodzącej na emeryturę, pełniącej przez pięć lat obowiązki wicedyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzwałdzie oraz przez trzy lata nauczyciela - wychowawcy w edukacji wczesnoszkolnej. Wspólnie ze wszystkimi pracownikami placówki złożono Pani Hani gratulacje i ogromne podziękowania za wspólnie spędzone chwile i wspaniałą pracę dydaktyczno-wychowawczą. Złożono życzenia wielu szczęśliwych dni, pełnych radości i spełnienia osobistego, czasu pełnego beztroski, zdrowia i realizacji marzeń.
Był to bardzo wzruszający moment okraszony gromkimi brawami i uściskami.
10
BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024
W nawiązaniu do omawianej tematyki patriotycznej grupa Zuchy wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024". Akcja ta ma na celu upamiętnianie, uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz szerzenie wiedzy na temat historycznych wydarzeń XX wieku. Podczas zajęć nasi podopieczni wysłuchali opowiadania pt. ,,Niezwykła piosenka" w którym to bohaterowie znajdują sposób na walkę z okupacyjną rzeczywistością. Następnie przedstawiono fotografie z czasów powstania oraz funkcje jakie pełnili powstańcy. Zwieńczeniem zajęć było pokolorowanie kolorowanki przedstawiającej bohaterów opowiadania oraz możliwość wcielenia się w ich postacie.
3
Konkursy kuratoryjne
Trzymamy kciuki za uczestników konkursu z języka polskiego. W dniu 14 listopada 2024r. do etapu szkolnego konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie, przystapiło aż czworo uczestników. Mamy nadzieję, że będą mieli lekkie pióro!
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW UCZNIÓW
8 listopada odbył się XXVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej w Pieniężnie, w którym wzięły udział również uczennice naszej szkoły. Zespół wokalny Erato zdobył 1. miejsce w swojej kategorii, zachwycając jury wykonaniem utworów Biały krzyż i Miasto 44. Dodatkowo solistka Lena Perłowska wzięła udział w konkursie indywidualnym i wywalczyła 2. miejsce, prezentując swoje niezwykłe umiejętności wokalne. Gratulujemy naszym utalentowanym uczennicom i życzymy kolejnych osiągnięć artystycznych. Dziękujemy również nauczycielom, którzy przygotowywali młodych artystów - Pani Elżbiecie Gałan i Panu Piotrowi Trederowi. Uczennice - Agata Chęcińska, Zuzia Bąk, Maja Różańska, Lena Perłowska - udowodniły, że pasja, talent i zaangażowanie prowadzą do sukcesów.
Szkoła pamięta
Uczniowie naszej szkoły pamiętają o poległych mieszkańcach Pietrzwałdu w czasie I i II wojny światowej walczących o wolność, ku pamięci którym postawiono kamień na miejscowym cmentarzu. Każdego roku w okresie Święta Zmarłych i Święta Odzyskania Niepodległości Polski, społeczność szkolna porządkuje stry cmentarz i zapala symboliczny znicz.
3
Pasowanie na Przedszkolaka
Pasowanie na Przedszkolaka to pierwsza, wyjątkowa uroczystość w życiu każdego dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. 13 listopada dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, recytatorskich i tanecznych dla licznej publiczności. Następnie złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała pasowania. Przedszkolakom życzymy, aby nowy rozdział w ich życiu, w roli przedszkolaka przyniósł im wiele radości, samych pogodnych i przyjemnych chwil w gronie koleżanek i kolegów.
2
Erasmus +
W dniach od 28 października do 3 listopada 2024 r. pięcioro uczniów z naszej szkoły, wraz z dziesięciorgiem uczniów ze szkół w Durągu i Tyrowie, wzięło udział w niepowtarzalnym wyjeździe edukacyjnym pełnym kulturowych wrażeń. Grupowa mobilność uczniów w Granadzie w Hiszpanii zorganizowana została w ramach projektu o nr 2024-1-PL01-KA121-SCH-000236612 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu
Erasmus +. Uczniowie, pod opieką nauczycieli Inezy Sarneckiej, Agnieszki Krzysiak i Bogumiły Jabłonki, uczestniczyli, wraz z hiszpańskimi rówieśnikami, w zajęciach oraz warsztatach prowadzonych w szkole Centro Ave Maria Casa Madre w Granadzie. Hiszpanie, słynący ze swojej gościnności i otwartości, sprawili, iż nasze dzieci czuły się mile widziane i szybko zintegrowały się z rówieśnikami. Wspólne zajęcia sprzyjały doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim oraz poznaniu elementów języka hiszpańskiego. Uczniowie poznali nie tylko nowe metody nauczania i system edukacyjny w Hiszpanii, ale także zwiedzili najbardziej niezwykłe miejsca regionu Andaluzja.
Obchody Święta Niepodległości
11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole w dniu 9 listopada 2024 r. cała społeczność szkoły wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”, a dzień po Święcie Niepodległości t.j. 12 listopada 2024 r. odbyła się uroczysta akademia.
17"Zebraliśmy się, aby wspólnie uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę". Uczniowie przygotowali wzruszający program artystyczny, który przypomniał nam kluczowe wydarzenia z naszej historii, trudne drogi do wolności i postawy bohaterów, którzy w najcięższych chwilach walczyli o to, by Polska była wolna i niepodległa. Podczas występu uczniowie recytowali poezję i śpiewali pieśni legionowe, które od pokoleń łączą nas z przeszłością i uczą szacunku do tradycji. Wydarzenie zyskało wyjątkowy charakter dzięki występującym uczniom naszej szkoły pod opieką p. Macieja Fryczyńskiego, p. Piotra Tredera i ks. Adama Stecia.
Przedszkolaki świętują Dzień Niepodległości
Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, wpajamy szacunek dla polskich symboli. 8 listopada w naszym przedszkolu dzieci z wielkim zaangażowaniem słowem, tańcem i piosenką oddały miłość do Ojczyzny oraz szacunek bohaterom i symbolom narodowym.
18Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się tego dnia również konkurs Recytatorski pt. "Serce dla Polski".
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Zofia Zdunek
II miejsce ex aequo Aleksander Wiczkowski oraz Ignacy Fafiński
III miejsce ex aequo Alicja Potrzuska, Zoja Wiszniewska oraz Krzysztof Szczerbowski
Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy niezwykłych występów. Była to podniosła i piękna uroczystość.
Tradycyjnie, również w tym roku przedszkolaki przystępiły do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu" pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dzieciaki! Jedzcie zdrowo!
Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania na stałe zagościł w naszym kalendarzu. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia i dobrych nawyków żywieniowych. Uczniowie naszej szkoły samodzielnie przygotowali pyszne, zdrowe i kolorowe śniadanie. Do dyspozycji mieli cały wachlarz ulubionych produktów. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że regularne zdrowe posiłki są bardzo ważne dla naszego organizmu, a śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do aktywności fizycznej. To najlepszy start w nowy dzień.
21
Mistrzowie poezji, to nasi uczniowie!
W dniu 5 listopada troje uczniów reprezentowało naszą placówkę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskie Poezji Patriotycznej w Samborowie. Z wielką radością ogłaszamy, że I miejsce w swoich kategoriach zdobyli: Maksymilian Jarzyński oraz Lena Perłowska, natomiast wyróżnienie powędrowało do Zofii Szymańskiej. Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy niezwykłych występów. Jesteśmy z Was dumni!!!
Archiwum Aktualności