19 lutego obchodziliśmy w przedszkolu „Międzynarodowy Dzień Kota”. Z tej okazji odbyło się spotkanie z weterynarzem panią Anną Połocką-Teperek. Dzieci poznały różne rasy kotów oraz ciekawostki na ich temat. Zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobami ich pielęgnacji. W tym dniu wszystkie przedszkolaki wcielały się w swoich ulubieńców i brały udział w „kocich zabawach”. Tańczyły przy piosenkach o kotach, brały udział w wielu twórczych aktywnościach, wykonywały kocie zabawy ruchowe. Zajęcia miały na celu przekazanie dzieciom informacji na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami, wyrabianie szacunku dla zwierząt, uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Światowy Dzień Kota w przedszkolu
- 6
Skrzaty odkrywają SKARBY ZIEMI
Jakie skarby znajdziemy głęboko pod ziemią? Czym są bogactwa naturalne ziemi i w jaki sposób możemy je wykorzystać ? Odpowiedzi na te pytania szukała grupa Skrzaty podczas zajęć.
7
Leśna edukacja
15 lutego w naszej szkole odbyła się wyjątkowa lekcja ekologii o tematyce leśnej. Zajęcia przeprowadziła Pani Iwona Jóźwicka z Nadleśnictwa Olsztynek. Temat spotkania dotyczył tropów i śladów zwierząt. Posługując się licznymi pomocami, pani prowadząca ciekawie przybliżyła uczniom, jakie ślady i tropy mają zwierzęta, które mieszkają w naszych lasach. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali i wykazali się aktywnością podczas zajęć. To była niezapomniana lekcja, dzięki której uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę z edukacji leśnej. Dziękujemy!
3
Walentynki przedszkolaków
14 lutego to dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i dzielenia się nimi z innymi. Tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w serduszkową krainę, pełną radosnej atmosfery i uśmiechu. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: tańczyły do tematycznych piosenek, grały w memory, przeliczały, klasyfikowały, wykonywały twórcze prace plastyczne. Nie zabrakło oczywiście walentynkowej poczty, która została zapełniona po same brzegi. Podczas spaceru przedszkolaki wręczały walentynkowe baloniki lokalnej społeczności. Niewątpliwie był to dzień miłych wrażeń oraz pięknych gestów.
28
Walentynki :)
Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
Z jakiej okazji list ten wysłany,
Przypomnij sobie, że Walentego
Jest to Światowy Dzień Zakochanych.
14 lutego obchodzimy dzień świętego Walentego. Z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby celebrować to święto. Imprezę rozpoczął największy fan Michaela Jaksona w szkole czyli Patryk Wiśniewski. Zatańczył on do jednego z największych jego hitów Smooth Criminal. Po występie członkowie samorządu rozdawali walentynki, które wcześniej były zbierane do skrzyni walentynkowej. Dalszy ciąg imprezy to już tańce przy najbardziej popularnych piosenkach w szkole. Walentynki zorganizował Samorząd Szkolny wraz z nauczycielami Panią Patrycją Pietrzak i Panem Krzysztofem Stańczuk.
5
Konkurs Fotograficzny ,,Przyjaciół się nie wyrzuca”
Zuzanna Rudnicka z klasy V i Gabriela Brzózka z przedszkola zostały wyróżnione w konkursie fotograficznym pod hasłem ,,Przyjaciół się nie wyrzuca”. Celem konkursu było nagłośnienie problemu porzucania zwierząt przez swoich opiekunów. Organizatorem konkursu była Fundacja im. Piotra Poleskiego przy współorganizacji Stowarzyszenia Twórców Warmii i Mazur Gminy Ostróda. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 13 lutego w Urzędzie Gminy Ostróda, gdzie wyróżnieni uczniowie ze szkół Gminy Wiejskiej Ostróda odebrali nagrody od organizatorów.
Gratulujemy!
Bal Karnawałowy
Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze 8 lutego bawiły się dzieci podczas Balu Karnawałowego. Zgodnie z polską tradycją tłustego czwartku, tego dnia nie mogło również zabraknąć pączków i faworków. Przedszkolaczki wspaniale bawiły się w rytm muzyki, przy znanych i lubianych przebojach oraz aktywnie udzielały się w zabawach przygotowanych na tę okazję.
43
6 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu
Żyjemy w cyfrowym świecie. Dostęp do komputera i Internetu ma już praktycznie każdy z nas. O świadomym korzystaniu z Internetu i jego nośników dowiedziały się dzieci z naszego przedszkola podczas obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Zabawy z kolorowymi sznurkami, film edukacyjny i projekty własnych komputerków pomogły zrozumieć naszym podopiecznym, że komputer to fascynujący świat stojący przed nimi otworem, ale musimy być bardzo wyczuleni na treści jakie z niego czerpiemy i ludzi, których w nim poznajemy.
Grupa Zuchy podjęła się również wyzwania i dołączyła do misji Sieciaki - Bezpieczny Internet w celu zdobycia dyplomu Jestem bezpiecznym sieciakiem!
15
UNIWERSYTET DZIECI W KLASIE PIERWSZEJ
Uczniowie klasy pierwszej dzięki FUNDACJI UNIWERSTYTET DZIECI realizują projekt „Sztuka. Skąd artyści czerpią inspiracje?" Projekt ma na celu zintegrować zespół klasowy oraz rozwinąć wyobraźnię i wrażliwość estetyczną dzieci. Jednym zadań projektowych było namalowanie autoportretu lub portretu koleżanki/ kolegi z klasy. Uczniowie po każdym zrealizowanym zdaniu uzupełniają swój studencki indeks.
12
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I
W dniu 7 lutego 2024 r. uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście pasowani na czytelnika naszej szkolnej biblioteki. W trakcie uroczystości uczniowie dowiedzieli się jak zorganizowana jest biblioteka, w jaki sposób można wypożyczyć książki do domu oraz jak dbać o książki. Rozmawialiśmy również o korzyściach jakie daje nam czytanie książek. Podsumowaniem spotkania w bibliotece było wręczenie dyplomów pasowania na czytelnika, słodki poczęstunek oraz prezent – książka „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek wraz z przewodnikiem dla rodziców pt. „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”. Prezent ten był możliwy dzięki Instytutowi Książki, z którym kolejny raz przyłączyliśmy się do kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”
3
BYĆ JAK IGNACY
Uczniowie z koła naukowego „Asy z pierwszej klasy” w styczniowym etapie programu edukacyjnego BYĆ JAK IGNACY wzbogacali swoją wiedzę na temat energii słonecznej i wodnej. Z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w proponowanych doświadczeniach i zadaniach.
Mali naukowcy wzięli również udział w styczniowym wyzwaniu Ignacego, które poległo na wymyśleniu wynalazku, który będzie dotyczył poznanych już wcześniej tematów. Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy.
#wyzwanieignacego4
Dzień Babci i Dziadka w klimatach PRL-u
Dziadkowie w życiu rodzinnym są dla swoich wnucząt źródłem wszelkich pozytywnych emocji. To właśnie Babcia i Dziadek kochają, kultywują tradycje rodzinne i opowiadają o swoich przodkach. Tym razem, z okazji Dnia Babci i Dziadka przenieśliśmy się do czasów PRL-u. Przedszkolaki recytowały wiersze przeplatane wzruszającym śpiewem i tańcami do dobrze dziadkom znanych utworów. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności. Oczywiście nie zabrakło upominków, które dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Mimo styczniowego mrozu był to czas pełen uśmiechu, radości i wzruszeń!
16
...
Podsumowanie I semestru 2023/2024
17 stycznia 2024r. na spotkaniu z rodzicami Pani Dyrektor Katarzyna Wrzesińska podsumowała I semestr roku szkolnego 2023/2024. Przedstawiła wszystkie osiągnięcia naszych uczniów i nauczycieli, zaprezentowała wyniki nauczania i frekwencję poszczególnych klas oraz wyniki najlepszych uczniów. Omówiła również wszystkie projekty oraz programy profilaktyczne realizowane w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Pietrzwałdzie.
Nastepnie nasi mali aktorzy zaprezentowali się przed publicznością wystepując w "Wesołych Jasełkach przy herbatce" oraz śpiewajac kolędy wraz z przybyłymi rodzicami.
Pod koniec spotkania Pani Dyrektor uroczyście podziękowała za lata współpracy Pani Dorocie Wiśniewskiej, która przechodzi na emeryturę.
Na zakończenie padły wyczekiwane przez wszystkich słowa: "Bexpiecznych i miło spędzonych ferii" :)
18
Styczniowe Kreatywne Prace Plastyczne
Na zajęciach plastyki w styczniu kontynuowaliśmy działania projektowe kreatywnych prac plastycznych. Uczniowie techniką pasteli olejnych i suchych wykonali jedno z zadań ,,Zwierzęta egzotyczne”. Najpierw wzbogaciliśmy wiedzę na temat zwierząt egotycznych, a potem przystąpiliśmy do działań. Pomysłów nie brakowało wśród młodszych i starszych uczniów, o czym świadczą efekty prac.
Gratulujemy!
17
Konkurs ,,Poznajemy prawdę o nietoperzach”
XXIX Edycja Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej ,,Poznajemy prawdę o nietoperzach” - etap szkolny
Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w konkursach przyrodniczych. Przystąpili po raz kolejny do etapu szkolnego konkursu organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z siedzibą w Jerzwałdzie. Celem konkursu jest między innymi zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i Pojezierza Iławskiego, poszerzenie wiedzy na temat gatunków nietoperzy występujących w Polsce, motywowanie do działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu oraz pobudzenie zainteresowań światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem. Uczestnicy pisały test składający się z 20 zadań zamkniętych, w którym trzeba było wykazać się ogromną wiedzą nie tylko na temat nietoperzy, ale również znajomości parków krajobrazowych. Najwyższy wynik w szkole, a tym samym zakwalifikowanie się do kolejnego etapu międzywojewódzkiego, uzyskali :
1.Monika Grusanc kl. VI
2. Zofia Szymańska kl. VII
3. Maciej Pawszyk kl. VI
4. Adam Twardy kl. VII
Do następnego etapu mogły przejść tylko cztery osoby. Wysokim poziomem wiedzy wykazały się uczennice:
- Agata Chęcińska kl. VI
- Zuzanna Bąk kl. VI
- Lena Ziniewicz kl. VI
Gratulujemy uzyskania wysokich wyników, pogłębiania wiedzy przyrodniczej i trzymamy kciuki za zwycięzców w kolejnym etapie, który odbędzie się w marcu w Iławie.
Eksperymenty z wodą w klasie II
Uczniowie klasy drugiej przeprowadzają różnego rodzaju badania i eksperymenty. Na jednej z lekcji przyrody przeprowadzili ,,Eksperymenty z wodą”. Podczas eksperymentów uczniowie chcieli sprawdzić:
Co rozpuszcza się w wodzie, a co się w niej nie rozpuszcza?
Co miesza się z wodą, a co nie?
Co pływa, a co tonie?
Po wnikliwej obserwacji uczniowie wspólnie wyciągnęli następujące wnioski:
Tylko niektóre substancje rozpuszczają się w wodzie.
Nie wszystkie płyny mieszają się z wodą .
O tym, czy przedmiot zatonie, decyduje nie tylko jego ciężar, ale też wielkość i kształt.
9
Sporty zimowe
W ostatnim czasie w grupie Pszczółek wiele uwagi poświęcono tematowi bezpieczeństwa w oparciu o sport. Dzieci przebywały na świeżym powietrzu, bawiąc się śniegiem. Poznały nazwy zimowych dyscyplin i sprzętu sportowego (sanki, narty, łyżwy). Utrwaliły także zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, dowiedziały się jakie zabawy są bezpieczne, a jakie nie, jak we właściwy sposób korzystać ze sprzętu sportowego oraz jak należy być ubranym w czasie zabaw na śniegu. Podczas drużynowych konkurencji sportowych dzieci pamiętały o sportowej zasadzie fair play.
4
Bezpieczne ferie - spotkanie z policjantem
"Drodzy Nauczyciele i drogie dzieci z okazji zbliżających się ferii zimowych w naszym województwie chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypominamy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych" - tak brzmiały słowa przedstawiciela policji, który przedstawił nam zagrożenia i zasady postepowania w czasie wypoczynku zimowego.
II miejsce w Mistrzostwach Gminy
12.01.2024r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Mistrzostwach Gminy Ostróda w Piłce Siatkowej drużyn mieszanych (3 chłopców i 3 dziewczynki). W zawodach brało udział 9 szkół. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze i zajęli II miejsce.
Skład ZSP Pietrzwałd:
1. Adam Twardy
2. Igor Zieliński
3. Franek Wiszniewski
4. Zosia Szymańska
5. Natalia Kraśnicka
6. Agata Chęcińska
2
Archiwum Aktualności