• #ANTYDEPRESYJNA SZKOŁA – TYDZIEŃ KOLORÓW

          • Depresja coraz częściej dotyka młodych ludzi. By pomóc dzieciom i młodzieży odnaleźć odpowiednią pomoc, Zespół Szkolno – Przedszkolny rozpoczął współpracę z #RADIEM ESKA w ramach kampanii społecznej pod hasłem „Razem przeciw depresji”. W dniu 26.02 rozpoczął się  „Tydzień Kolorów – Razem przeciw depresji”. Przez cały tydzień, zarówno uczniowie jak i nauczyciele ubierali się w odzież danego koloru oraz wykonywali wspólnie różne aktywności.  Celem  akcji  było złagodzenie skutków działania stresu, nauczanie przez zabawę i sztukę, integracja uczniów i nauczycieli, odkrywanie własnej świadomości, akceptowanie innych postaw, kategoryczne NIE przemocy, nienawiści, hejtowi w internecie, wprowadzenie optymistycznych  idei i wizji w nauczanie i wychowanie.

            Cały tydzień w to aktywny udział w akcji #ANTYDEPRESYJNA SZKOŁA – TYDZIEŃ KOLORÓW oraz #RADIO ESKA – RAZEM PRZECIW DEPRESJI. Dzięki ambasadorom akcji uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego codziennie mogli słuchać rozmów, podcastów oraz wywiadów z ambasadorami  akcji oraz psycholog i psychotraumatolog – Mają Pisarek. Mogli również zobaczyć interaktywny film poświęcony depresji. Pozyskali wiele informacji oraz znaleźli sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dodatkowo dzięki #RADIU ESKA uczniowie korzystali z wielu artykułów oraz porad. Nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pietrzwałdzie aktywnie uczestniczyli w każdym dniu Tygodnia Kolorów. Wspólnie z uczniami prowadzili pogadanki, brali udział w zabawach.

            Przedstawiamy Państwu fotorelację z każdego #ANTYDEPRESYJNEGO dnia w Naszej Szkole 😊.

             

            PONIEDZIAŁEK – KOLOR CZERWONY „NIECH MIŁOŚĆ BĘDZIE Z NAMI”.

            Wspólna zabawę rozpoczęliśmy kolorem czerwonym.  

            Z badań wynika, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem.  Zmusza do zachowania czujności i skupienia uwagi.

            W tym dniu cała szkoła brała udział w aktywnościach tanecznych przepełnionych miłością, nadzieją, zrozumieniem.

             

            WTOREK – KOLOR BIAŁY „ZDROWA GŁOWA”

            Kolor biały w psychologii – jest najjaśniejszą z barw, to symbol czystości i niewinności. Przynosi spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody. Przejawia potrzebę przestrzeni. To symbol świeżości, prostoty, czystości. Kojarzony jest z osobami zorganizowanymi, eleganckimi, które lubią porządek i charakteryzują się jasnością umysłu.

            Tego dnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym uczniowie klas IV-VIII samodzielnie zorganizowali zajęcia dotyczące zdrowia psychicznego. W każdej klasie przeprowadzono prezentację dotyczące dbania o zdrowie psychiczne.

            Przeprowadzano również pogadanki  o tym czym jest zdrowie psychiczne, jak należy je pielęgnować i o nie dbać.

            ŚRODA – KOLOR ZIELONY „MATKA NATURA”

            Kolor zielony  ma mocno uspokajający charakter, który kojarzymy z naturą. Pozytywnie wpływa on na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu o ścianach w takim odcieniu. Zieleń to również odrobina szaleństwa. Wyrazista, jaskrawa barwa zielonego dodaje energii. Zielony uspokaja i wprowadza równowagę. Jednocześnie żywą zieleń kojarzymy z wiosną, a więc witalnością, energią i zdrowiem. Bywa kojarzony z dobrobytem, prestiżem i elegancją (zwłaszcza w odcieniach ciemnych i zgaszonych, butelkowej zieleni). W dniu dzisiejszym uczniowie tworzyli plakaty dotyczące Matki Natury. Prace wykonywali techniką dowolną, według własnych pomysłów. Kreatywne prace plastyczne zostały wyeksponowane na korytarzach Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, tak by wszyscy mogli podziwiać talent i twórczość uczniów.

            CZAWARTEK – KOLOR ŻÓŁTY „OPTYMIZM, EMERGIA, ZABAWA”

            Czwartek to dzień życzliwości, dobrych wiadomości, ciepłych słów. Uczniowie losowali opaski, które nosili podczas zajęć. Jest to dzień dobrego słowa, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Dla wszystkich był to dzień przepełniony słońcem 😊.

            W psychologii kolor żółty wyraża pewność siebie. Poprawia nastrój oraz poczucie własnej wartości. Pozytywne oddziaływanie koloru żółtego w psychologii wynika z kojarzenia go ze słońcem. Słońce to energia, aktywność, radość i szczęście. W przyrodzie światło jest niezbędne do życia. Nasze samopoczucie w pogodny dzień jest lepsze.

            PIĄTEK – KOLOR NIEBIESKI „RAZEM JESTEŚMY SILNIEJSI”

            Ostatni dzień tygodnia kolorów był pełen sportu i zabawy. Tego dnia uczniowie wspólnie z nauczycielami uczestniczyli w zajęciach sportowych. Sala gimnastyczna przepełniona była od samego rana śmiechem i radością.

            W psychologii kolor niebieski odzwierciedla ducha, duchowość, wiarę. Jest to kolor czysty, sterylny, twórczy. Kojarzony z wolnością, otwartością, harmonijny. Jeśli chodzi o kolor niebieski symbolika jest bardzo bogata i stara, jako kojarzony z niebiosami kolor uważany jest także za oznakę stałości czy wierności. Wpływ koloru niebieskiego na emocje człowieka jest złożony. Z jednej strony kolor ten kojarzony jest z chłodem, obojętnością i depresją – skojarzenie z wodą i lodem. Z drugiej strony z czystością, jasnością myśli i duchową równowagą, co może wpływać pozytywnie na samopoczucie i zwiększać koncentrację.

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony 2011 r przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to z jednej hołd dla ofiar, bohaterów oraz z drugiej - lekcja dla współczesnych.    Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"  w szkole przygotowano upamiętniającą gazetkę, konkurs plastyczny, odbyły sie lekcje poświęcone Żołnierzom Wyklętym w klasach 7 i 8. Kulminacją obchodów był uroczysty apel przed szkołą, w czasie którego przy obecności pocztu flagowego zapalono symbolicznie znicze na cześć Żołnierzy Wyklętych i  zapoznano z historią bohaterów antykomunistycznego podziemia. 

          • Mobilne planetarium

          • Jak powstają pory roku? Jak powstaje dzień i noc? Tego dowiedziały się w czwartek 29 lutego nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III, podczas projekcji filmu „Zaczarowany globus” w mobilnym planetarium.

          • Turniej ,,Zbijak Cup"

          • 28.02.2024r. w Ostródzkim Centrum Sportu i Rekreacji odbył się turniej ,,Zbijak Cup". W zawodach wzięli udział uczniowie klas I - IV, reprezentujący następujące placówki edukacyjne: SP Brzydowo, SP Durąg, SP Lipowo, SP Zwierzewo, SP Tyrowo, SP Samborowo, SP Pietrzwałd, SP Idzbark, SP Szyldak oraz ZPSWR z Ostródy. Najlepiej z trafianiem piłką w rywali i eliminowaniem ich z dalszej rywalizacji poradzili sobie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szyldaku zajmując 1 miejsce.

            Na kolejnych pozycjach medalowych uplasowały się reprezentacje:

            SP Idzbark - 2 miejsce, a na 3 miejscu uplasowała się drużyna z SP Pietrzwałd.

            Naszą szkołę reprezentowali: Filip Perczyński, Filip Pażuś, Kinga Maliszewska, Lena Pinkall, Szymon Markowski, Karol Szypczyński, Lena Perłowska, Zuzanna Śmigielska.

            Zbijak Cup zorganizowany został przez Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Ostródzie i we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ostródzie, Gminą Ostróda, firmą R-GOL i Stowarzyszeniem na Rzecz Wspomagania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Amicus.

          • Wyniki konkursu recytatorskiego „Brzechwa dzieciom”

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „Brzechwa dzieciom" dla uczniów klas I-III. Po przeprowadzonych eliminacjach klasowych do etapu szkolnego zakwalifikowało się 9 osób. „Żuk”, „Mucha”, „Sum”, „Na straganie” i wiele innych wierszy Jana Brzechwy zaprezentowali uczestnicy podczas szkolnego konkursu. Nasi mali poeci zachwycili jury ogólnym wyrazem artystycznym, interpretacją oraz doskonałym opanowaniem pamięciowym. 

            Z przyjemnością przedstawiamy laureatów:

            I miejsce Helena Garnek kl. I

            II miejsce: Zuzanna Domżalska kl. II

            III miejsce: Zuzanna Śmigielska kl. III

            Wyróżnienie:

            Hanna Blajda kl. I

            Agata Orkisz kl. II

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

          • Poczuj chemię do fizyki

          • 27 lutego cała społeczność szkolna miała okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji pt. "Poczuj chemię do fizyki". Lekcję przeprowadził przedstawiciel grupy "Zaelektryzowani". Uczniowie uczestniczyli w eksperymentach z fizyki i chemii, w zabawach z gazami, konkursach wiedzy oraz zabawach zręcznościowych. 

            Dziekujemy :)

          • Spotkanie z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VII oraz VIII wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych w Ostródzie.

            Na spotkaniu z przedstawicielami Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica  w Ostródzie oraz CECH Ostróda nasi uczniowie uzyskali wiele informacji, które pomogą im dokonać wyboru dotyczącego dalszej ścieżki edukacyjnej. Otrzymali upominki oraz ulotki informacyjne.

          • ETAP PARKOWY  OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU,,POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”

          • 22 lutego w  Szkole Wyższej  im. Pawła Włodkowica w Iławie odbył się etap  parkowy Ogólnopolskiego  Konkursu Przyrodniczego ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Pietrzwałdzie   reprezentowali uczniowie, którzy zwyciężyli w  etapie szkolnym: 

            Zofia Szymańska  kl. VII

            Franciszek Wiszniewski  kl. VII

            Franciszek Markowski  kl. VI

            W konkursie brali udział  uczniowie z  dwunastu  szkół z terenu Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i z dwóch   szkół z terenu Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Uczestnicy musieli wykazać się ogromną  wiedzą z zakresu znajomości ssaków, ich rozpoznawania oraz wiadomości o parkach krajobrazowych. Do kolejnego etapu - wojewódzkiego mogła  zakwalifikować  się tylko jedna ze  szkół  z każdego parku.  Nasi uczniowie godnie reprezentowali swoją szkołę i zajęli V miejsce.

            Dziękujemy za zaangażowanie i pogłębianie wiedzy przyrodniczej.

            Gratulujemy!

          • BYĆ JAK IGNACY

          • Lutowe wyzwanie programu edukacyjnego BYĆ JAK IGNACY polegało na wykonaniu zadań i doświadczeń  z zakresu energii geotermalnej oraz energii z biomasy. Poniżej prezentujemy efekty działań koła naukowego ASY Z PIERWSZEJ KLASY. 

          • Mistrzostwa Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w Unihokeja

          • Na hali sportowej w Szyldaku odbyły się Mistrzostwa Gminy Ostróda Szkół Podstawowych w Unihokeja drużyn mieszanych (2+2). W turnieju uczestniczyło osiem zespołów.

            𝗞𝗹𝗮𝘀𝘆𝗳𝗶𝗸𝗮𝗰𝗷𝗮 𝗸𝗼𝗻́𝗰𝗼𝘄𝗮:

             I SP Idzbark

            II SP Szyldak

            III SP Lipowo

            IV SP Pietrzwałd

            V SP Durag

            VI SP Tyrowo

            VII SP Samborowo

            VIII SP Zwierzewo

          • Teatrzyk "Cyber kłopoty Amelki"

          • 20 lutego przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne „Cyber kłopoty Amelki” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „MAGIK”. Główna bohaterka przedstawienia, mała Amelka bardzo lubi spędzać czas oglądając bajki i grając w gry na swoim nowym telefonie. Tak bardzo angażuje się w multimedialny świat, że traci wszystkich przyjaciół i zaniedbuje wszystkie swoje obowiązki. Czuje się bardzo osamotniona. Na szczęście w porę zauważa, że drugi człowiek jest o wiele ważniejszy. Spotyka na swojej drodze malarza, rzeźbiarza, pisarza, kucharza-pomaga im w ich problemach, tym samym zyskuje nowych przyjaciół.

            Spektakl poruszał niezwykle ważną i aktualną tematykę dotyczącą uzależnień od multimediów. Pokazał jak wiele złego w psychice młodego człowieka i w jego relacjach z otoczeniem wywołuje nadmierne korzystanie z telefonu, tabletu, komputera. Jednocześnie przedstawił alternatywne, korzystniejsze dla rozwoju dziecka, formy spędzania czasu wolnego. Podkreślił siłę przyjaźni i wzajemnej pomocy.

          • Światowy Dzień Kota w przedszkolu

          • 19 lutego obchodziliśmy w przedszkolu „Międzynarodowy Dzień Kota”. Z tej okazji odbyło się spotkanie z weterynarzem panią Anną Połocką-Teperek. Dzieci poznały różne rasy kotów oraz ciekawostki na ich temat. Zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobami ich pielęgnacji. W tym dniu wszystkie przedszkolaki wcielały się w swoich ulubieńców i brały udział w „kocich zabawach”. Tańczyły przy piosenkach o kotach, brały udział w wielu twórczych aktywnościach, wykonywały kocie zabawy ruchowe. Zajęcia miały na celu przekazanie dzieciom informacji na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami, wyrabianie szacunku dla zwierząt, uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

          • Skrzaty odkrywają SKARBY ZIEMI

          • Jakie skarby znajdziemy głęboko pod ziemią? Czym są bogactwa naturalne ziemi i w jaki sposób możemy je wykorzystać ? Odpowiedzi na te pytania szukała grupa Skrzaty podczas zajęć.

          • Leśna edukacja

          • 15 lutego w naszej szkole odbyła się wyjątkowa lekcja ekologii  o tematyce  leśnej.  Zajęcia przeprowadziła  Pani  Iwona Jóźwicka z Nadleśnictwa Olsztynek. Temat  spotkania dotyczył tropów i śladów zwierząt. Posługując się licznymi pomocami, pani prowadząca ciekawie  przybliżyła uczniom, jakie ślady i tropy mają zwierzęta, które mieszkają w naszych lasach. Uczniowie  z zaciekawieniem słuchali i wykazali się aktywnością podczas  zajęć. To była  niezapomniana  lekcja, dzięki której uczestnicy  wzbogacili swoją   wiedzę  z edukacji  leśnej. Dziękujemy!

          • Walentynki przedszkolaków

          • 14 lutego to dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i dzielenia się nimi z innymi. Tego dnia nasze przedszkole zamieniło się w serduszkową krainę, pełną radosnej atmosfery i uśmiechu. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: tańczyły do tematycznych piosenek, grały w memory, przeliczały, klasyfikowały, wykonywały twórcze prace plastyczne. Nie zabrakło oczywiście walentynkowej poczty, która została zapełniona po same brzegi. Podczas spaceru przedszkolaki wręczały walentynkowe baloniki lokalnej społeczności. Niewątpliwie  był to dzień miłych wrażeń oraz pięknych gestów.

          • Walentynki :)

          • Jeśli zdziwiona jest Twoja minka, 

            Z jakiej okazji list ten wysłany, 

            Przypomnij sobie, że Walentego 

            Jest to Światowy Dzień Zakochanych.

            14 lutego obchodzimy dzień świętego Walentego. Z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, aby celebrować to święto. Imprezę rozpoczął największy fan Michaela Jaksona w szkole czyli Patryk Wiśniewski. Zatańczył on do jednego z największych jego hitów Smooth Criminal. Po występie członkowie samorządu rozdawali walentynki, które wcześniej były zbierane do skrzyni walentynkowej. Dalszy ciąg imprezy to już tańce przy najbardziej popularnych piosenkach w szkole. Walentynki zorganizował Samorząd Szkolny wraz z nauczycielami Panią Patrycją Pietrzak i Panem Krzysztofem Stańczuk.

          • Konkurs Fotograficzny ,,Przyjaciół się nie wyrzuca”

          • Zuzanna Rudnicka z klasy V i Gabriela Brzózka z przedszkola zostały wyróżnione w konkursie fotograficznym pod hasłem ,,Przyjaciół się nie wyrzuca”. Celem konkursu było nagłośnienie problemu porzucania zwierząt przez swoich opiekunów. Organizatorem konkursu była Fundacja im. Piotra Poleskiego przy współorganizacji Stowarzyszenia Twórców Warmii i Mazur Gminy Ostróda. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 13 lutego  w Urzędzie Gminy Ostróda, gdzie wyróżnieni uczniowie ze szkół Gminy Wiejskiej Ostróda odebrali nagrody od organizatorów.

            Gratulujemy!

          • Bal Karnawałowy

          • Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze 8 lutego bawiły się dzieci podczas Balu Karnawałowego. Zgodnie z polską tradycją tłustego czwartku, tego dnia nie mogło również zabraknąć pączków i faworków. Przedszkolaczki wspaniale bawiły się w rytm muzyki, przy znanych i lubianych przebojach oraz aktywnie udzielały się w zabawach przygotowanych na tę okazję.  

          • 6 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Żyjemy w cyfrowym świecie. Dostęp do komputera i Internetu ma już praktycznie każdy z nas. O świadomym korzystaniu z Internetu i jego nośników dowiedziały się dzieci z  naszego przedszkola podczas obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Zabawy z kolorowymi sznurkami, film edukacyjny i projekty własnych komputerków pomogły zrozumieć naszym podopiecznym, że komputer to fascynujący świat stojący przed nimi otworem, ale musimy być bardzo wyczuleni na treści jakie z niego czerpiemy i ludzi, których w nim poznajemy.

            Grupa Zuchy podjęła się również wyzwania i dołączyła do misji Sieciaki - Bezpieczny Internet w celu zdobycia dyplomu Jestem bezpiecznym sieciakiem!