29 kwietnia w Szkole Podstawowej w Szyldaku odbył się Gminny Konkurs Przyrodniczy ,,Las i jego mieszkańcy”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Szyldaku i Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV – VI. Jego celem było było między innymi poznanie walorów przyrodniczych lasów, budzenie zainteresowań przyrodniczych, a także wyzwalanie aktywności poznawczej uczniów uzdolnionych. Trzyosobowe drużyny z 9 szkół Gminy Ostróda rozwiązywały niełatwe zadania dotyczące tematyki konkursu: rola lasu, rozpoznawanie drzew, liści, rozpoznawanie ptaków dziuplaków. Było również zadanie praktyczne, zbudowanie przez uczestników z gotowych elementów budki dla ptaków. Za każde zadania były przyznawane punkty, co w klasyfikacji końcowej pozwoliło przyznać szkołom miejsca. Nasza drużyna w składzie:
Jagoda Pietrzak kl. V
Maciej Pawszyk kl. VI
Franciszek Markowski kl. VI
doskonale poradziła sobie z poleceniami praktycznymi i teoretycznymi i zdobyła podium, zajmując III miejsce drużynowo.
Gratulujemy naszym laureatom sukcesu i dziękujemy za ogromny wkład pracy w przygotowanie do konkursu i pogłębianie wiedzy przyrodniczej.
Gminny Konkurs Przyrodniczy ,,Las i jego mieszkańcy”
- 11
Kreatywne prace - kwiecień
Uczniowie klasy I i V zrealizowali kolejne kwietniowe zadania plastyczne w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Kreatywne Prace Plastyczne”. Dominowały tematy wiosenne z wykorzystaniem różnych materiałów.
Efekty prac były zaskakujące!
1
Majowe święto...
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja nasze przedszkolaki przygotowały wyjątkowe występy!
Na początku odśpiewaliśmy wspólnie hymn, a następnie nasi mali artyści z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali piosenki, by uczcić ten ważny dzień w historii Polski.🇵🇱
To była piękna lekcja historii i miłości do Ojczyzny — już od najmłodszych lat.
Witaj majowa Jutrzenko….
Jest wiele sposobów na uczczenie polskich świąt narodowych. Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzwałdzie wybrali sportowy sposób. Z okazji zbliżających się świąt Flagi oraz Konstytucji 3 maja w szkole zorganizowano biegi przełajowe dla klas I-VIII. Na trasie nie zabrakło walki oraz emocji. Biegi zakończyły się następującymi wynikami:
Kategoria klas 1-4 dziewczynki:
1 miejsce – Zuzanna Domżalska
2 miejsce – Roksana Markowska
3 miejsce – Antonina Szymańska
Kategoria klas 1- 4 chłopcy:
1 miejsce – Ksawery Liberacki
2 miejsce – Piotr Bąk
3 miejsce – Borys Pietrzak
Kategoria klas 5-8 dziewczęta:
1 miejsce - Lena Pinkall
2 miejsce – Zofia Marszelewska
3 miejsce – Maria Niesyt
Kategoria klas 5-8 chłopcy:
1 miejsce – Igor Łukaszewski
2 miejsce – Łukasz Kulesza
3 miejsce – Wojtek Tetmer
12
Laureaci Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
25 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Ostródzie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przystąpili do niego zwycięzcy eliminacji gminnych powiatu ostródzkiego. Gminę Ostróda w kategorii klas VII-VIII reprezentowali zwycięzcy etapu gminnego, czyli drużyna naszej szkoły w składzie:
Zofia Szymańska kl. VIII,
Wojciech Górski kl. VIII,
Franciszek Wiszniewski kl. VIII.
Wszyscy uczestnicy zmagali się z zadaniami teoretycznymi w formie testu o ruchu drogowym oraz z zadaniami praktycznymi, czyli jazdy rowerem po torze przeszkód. Ponadto uczniowie, jako drużyna, zdobywali punkty udzielając pierwszej pomocy. Wszystkie konkurencje były punktowane, w klasyfikacji końcowej nasza drużyna zdobyła podium i uplasowała się na III miejscu.
Jesteśmy z Was bardzo dumni i gratulujemy wysokiego wyniku!
2
Wiosenne sprzątanie
Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pietrzwałdzie włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania „Sprzątamy dla Polski”, której celem jest promowanie dbałości o lokalne środowisko. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami wyszli „w teren”, by posprzątać bliższą i dalszą okolicę. Dajmy innym dobry przykład i wspólnie zadbajmy o naszą planetę – nie śmiećmy! Pamiętajmy, że każdy dzień, to Dzień Ziemi!
Sensory room w Olsztynie
Dzisiejszego dnia przedszkolaki z grup: „Pszczółki" i „Skrzaty" wybrały się na wycieczkę do sali zabaw „Sensory room" w Olsztynie. Sala została zaprojektowana z użyciem nowoczesnych technologii i dostosowana do potrzeb najmłodszych, ich aktywności i eksploracji świata zmysłów. W „Sensory room” dzieci miały możliwość zabawy oraz rozwijania swoich umiejętności sensorycznych poprzez interakcję z różnymi materiałami i konstrukcjami wpływającymi na wyobraźnię przedszkolaków. To była bardzo udana wycieczka, którą na pewno przedszkolaki zapamiętają na długo.
5
Gminna Konferencja Ekologiczna
W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie odbyła się Gminna Konferencja Ekologiczna pod hasłem „Razem dla planety – młodzi zjednoczeni we wspólnym działaniu na rzecz ekologii”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli klas IV–VII ze szkół podstawowych gminy, którzy zostali podzieleni na mieszane drużyny. Nasza szkołę reprezentowali:
Zuzanna Śmigielska kl. IV,
Karol Szypczyński kl. V,
Patryk Stawiarski kl. VI,
Tomasz Gorczyk kl. VII.
Celem spotkania było nie tylko pogłębianie wiedzy o ochronie środowiska, ale także integracja młodych ludzi, współpraca międzyszkolna i wspólne działanie na rzecz planety. Uczestnicy wzięli udział w grze terenowej, która prowadziła ich przez szereg stacji tematycznych. Każda drużyna – „Wodni Odkrywcy”, „Strażnicy Rzek”, „Wodni Tropiciele” i „EkoFala” – pod opieką wyznaczonych przewodników odkrywała tajniki ekologii w praktyce. Uczniowie badali jakość wody, poznawali procesy jej oczyszczania, przemierzali wirtualne szlaki wodne i tworzyli dzieła sztuki z materiałów recyklingowych. Wszystko to w duchu współpracy, odpowiedzialności i troski o środowisko. Konferencję zakończyło uroczyste podsumowanie w holu szkoły, gdzie upominkiem nagrodzono uczestników i podziękowano wszystkim za zaangażowanie. Organizatorzy wydarzenia podkreślili, że inicjatywa ta jest cyklicznym przedsięwzięciem, promującym ekologiczną świadomość i aktywną postawę młodzieży wobec problemów środowiska. „Razem dla planety” to nie tylko hasło – to realne działanie młodych ludzi na rzecz naszej przyszłości” – podsumowała Dyrektor szkoły podczas zakończenia wydarzenia.
1
Życzenia świąteczne
Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej
Wczoraj w Morągu odbył się Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej. Z wielką radością informujemy, że uczennice naszej szkoły – Jagoda Pietrzak, Kinga Maliszewska, Lena Perłowska, Agata Chęcińska, Maja Różańska, Maria Niesyt, Yasmina Kostiok – wchodzące w skład Zespołu wokalnego ERATO – zajęły I miejsce w swojej kategorii.
Kolejnym sukcesem było zdobycie 3 miejsca przez solistkę – Lenę Perłowską.
Przesłuchania uczestników trwały aż 4 godziny, a uczestniczyło w nich 49 podmiotów wykonawczych. Biorąc pod uwagę, że konkurs był na bardzo wysokim poziomie, a rywalizowaliśmy z laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali wokalnych tym bardziej naszym reprezentantom należą się wielkie brawa i wyrazy uznania.
Wielkanocna gra terenowa
Moc wrażeń, wspaniała zabawa, tropienie zająca, śmigus dyngus to atrakcje, które czekały na naszych uczniów w dniu 16 kwietnia 2025 r. Chcąc poczuć wielkanocną atmosferę, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w wielkanocnej grze terenowej. Uczniowie zdobywali punkty, pokonując kolejne stacje zadaniowe, trenując metodą outdoor education. Kulminacyjnym punktem naszej gry było pojawienie się wielkanocnego zająca, który przyjechał do nas rowerem. Wspólny taniec z zającem- belgijka, dopełnił radość naszych uczniów, jednak najatrakcyjniejszym momentem dla wszystkich była niespodzianka przygotowana przez zajączka-kosz kolorowych jajek, które wykorzystaliśmy do śmigusa dyngusa. Pomimo, iż poranna pogoda nie napełniała nas optymizmem, to jednak wszystko się udało…Rozpogodziło się, odwiedził nas zając, przywiózł upominki i najważniejsze mieliśmy śmigus dyngus w naszej szkole. Radośnie i szczęśliwi udaliśmy się na świąteczną przerwę.
Do zobaczenia zajączku w następnym roku. Zapraszamy!
4
Akcja "Żonkile"
W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, nasza szkoła wzięła czynny udział w Akcji Żonkile. 19 kwietnia 2025 roku przypada 82 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz trzynasty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takich akcjach, dlatego też nie mogło nas w tym roku zabraknąć. W ramach akcji odbyły się zajęcia edukacyjne połączone z projekcją opowiadań i filmów, do których otrzymaliśmy dostęp dzięki zgłoszeniu naszej placówki do akcji.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia dzieci wykonały papierowe żonkile, które stały się symbolem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie.
Pięknie dziękujemy uczniom, którzy aktywnie włączyli się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Koordynator akcji: Maciej Fryczyński
3
Laureatka konkursu kuratoryjnego z matematyki
Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że uczennica naszej szkoły Zofia Szymańska została laureatką konkursu kuratoryjnego z matematyki.
Tytuł laureata skutkuje 100% wynikiem i zwalnia ucznia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki.
Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy :)
Zosiu - wielkie gratulacje!
Matematyka na świeżym powietrzu – uczymy się przez działanie!
W ostatni słoneczny dzień uczniowie klasy 2 zamienili szkolną salę na... boisko! Wszystko za sprawą wyjątkowej lekcji matematyki, podczas której dzieci uczyły się, czym jest obwód figury – nie z podręcznika, a przez ruch, współpracę i zabawę.
Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia – uczniowie przypomnieli sobie, że obwód to suma długości wszystkich boków figury. Następnie, podzieleni na grupy, wyruszyli z miarkami, taśmą i kredą w dłoniach, aby stworzyć własne figury geometryczne na boisku. Powstały piękne kwadraty, prostokąty i trójkąty, które dzieci samodzielnie mierzyły, obliczając ich obwody.
12Dzięki pracy zespołowej i praktycznemu podejściu uczniowie mogli nie tylko utrwalić wiedzę matematyczną, ale także rozwinąć umiejętności współpracy i komunikacji. Na koniec każda grupa zaprezentowała swoje figury i opowiedziała, jak obliczyła ich obwód.
Zwieńczeniem lekcji była zabawa ruchowa „Znajdź figurę”, podczas której dzieci z radością biegały po boisku, odnajdując właściwe kształty.
To była doskonała okazja, by pokazać, że matematyka może być nie tylko zrozumiała, ale i fascynująca – szczególnie, gdy uczymy się jej w ruchu i na świeżym powietrzu. Brawo dla klasy 2 za zaangażowanie i kreatywność!
Zapraszamy :)
Kolejne sukcesy naszych uczniów
10 kwietnia w Zespole Szkół w Samborowie odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przystąpili do niego uczniowie z gminnych szkół w dwóch kategoriach wiekowych:
kl. V-VI i VII- VIII. Wszyscy uczestnicy zmagali się z zadaniami teoretycznymi w formie testu o ruchu drogowym oraz jazdy rowerem po torze przeszkód. Nasi uczniowie doskonale znają przepisy ruchu drogowego,o czym świadczą uzyskane wysokie wyniki.
W kategorii klas V-VI nasza drużyna zajęła II miejsce.
Reprezentowali ją uczniowie klasy V i VI:
Lena Perłowska kl. V
Lena Pinkall kl. V
Aleksander Markowski kl. VI
Patryk Stawiarski kl. VI
klasy VII-VIII reprezentowali uczniowie klasy VIII:
Zofia Szymańska
Wojciech Górski
Franciszek Wiszniewski
1Drużyna zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do kolejnego etapu powiatowego,który odbędzie się 25 kwietnia w SP nr 3 w Ostródzie.
Ponadto w klasyfikacji indywidualnej Zofia Szymańska zdobyła III miejsce.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych zwycięzców. Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie!
Wielkanocna Paczka dla Seniorów
Jak co roku nasza społeczność szkolna przyłączyła się do akcji charytatywnej Wielkanocna Paczka dla Seniorów. Zebraną żywność i środki czystości 8 kwietnia przekazaliśmy do CUPu w Ostródzie. Zebrane produkty pozwoliły wolontariuszom przygotować paczki, które w najbliższych dniach wręczone zostaną rodzinom potrzebującym, seniorom oraz samotnym matkom z dziećmi przez pracowników MOPS, GOPS oraz PCK.
Dziękujemy za przyniesione produkty.
5
Konkurs Obrzędowość Świąt Wielkanocnych rozstrzygnięty
Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie ogłosiło wyniki konkursu „Obrzędowość Świąt Wielkanocnych”. Konkurs miał na celu ukazanie piękna i tradycji związanych z obrzędami Świąt Wielkanocnych. Komisja konkursowa dokonała oceny ok. 500 prac, które zostały zgłoszone do konkursu. Konkurs został przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych. Zadaniem każdego uczestnika było własnoręczne wykonanie wielkanocnego stroika, ozdoby, palmy lub kartki świątecznej zgodnie z regulaminem. Przy ocenie prac jury konkursu brało pod uwagę: oryginalność kompozycji, pomysłowość, jakość artystyczną i estetyczną, samodzielność wykonania, zgodność tematyczną.
Laureatów (1,2,3 miejsce i osoby wyróżnione) organizatorzy zapraszają po odbiór dyplomów i nagród w dniu 16 kwietnia br. o godz. 11.00 do świetlicy wiejskiej w Turznicy.
Kto nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystości rozdania nagród będzie mógł odebrać prace i nagrody w środę 16.04.2025r, do godz. 16.00 i czwartek 17.04.2025r. w godz. 8.00-16.00 lub po świętach.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie!
Oto nasi Laureaci ze szkoły i przedszkola:
Palmy
Kategoria klas IV-VI
2 miejsce Franciszek Markowski kl. VI
3 miejsce Wojciech Gajewski kl. VI
Wyróżnienie:
Zuzanna Śmigielska kl. IV
Patryk Stawiarski kl. VI
Igor Łukaszewski kl. VI
Magdalena Kopiacka kl. VI
Zuzanna Rudnicka kl. VI
Wyróżnienie dorośli
Mama Aleksandra Chełstowskiego z synem z kl. III
Mama Nadii Wiszniewskiej z córką z kl. I
Stroiki
Przedszkole
3 miejsce Aleksander Wiczkowski 5 lat z mamą
Kategoria klas I-III
Wyróżnienie
Weronika Markowska kl. I
Jagoda Markowska kl. I
Seweryn Sternicki kl. III
Kategoria klas IV-VI
3 miejsce Wojciech Gajewski kl. VI
Wyróżnienie
Zofia Markowska kl. VI
Dorośli
Tata Ottona Kozłowskiego z przedszkola
Kartki
Kategoria Przedszkole:
1 miejsce Hanna Przybylska
2 miejsce Alicja Potrzuska 4lata
3 miejsce Antonina Marona 7lat
Wyróżnienie
Aleksander Marona 5lat
Zofia Zdunek 6 lat
kl. I-III
Wyróżnienie
Katarzyna Pinkall kl. I
Kl. IV-VI
Wyróżnienie
Alan Ewertowski kl. V
Marcel Kopowicz kl. IV
Mikołaj Kaczmarski kl. VI
Kl.VII-VIII
Wyróżnienie
Lena Ziniewicz kl. VII
Dorośli
Wyóżnienie
P. Grażyna Wiczkowska
Archiwum Aktualności