W środę 19 kwietnia dzieci z grupy PSZCZÓŁKI , odwiedziły bibliotekę wiejską. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Pani bibliotekarka Teresa Ziniewicz opowiedziała dzieciom, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować oraz jak dbać o książki. W trakcie pobytu dzieci wysłuchały bajkę, rozwiązywały zagadki, kolorowały ale przede wszystkim z wielkim zainteresowaniem oglądały książki, które pani Teresa dla nich przygotowała. Na zakończenie tego spotkania każdy otrzymał słodki upominek. Na pewno niebawem odwiedzimy to miejsce ponownie!
Pierwsza wizyta w bibliotece
- 10
Urodziny Mikołaja Kopernika
Z okazji 550 rocznicy urodzin naszego wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Pietrzwałdzie odbyły się dwa konkursy związane z tą postacią. Pierwszy konkurs miał formułę popularnego teleturnieju 1 z 10. Uczniowie drużynowo odpowiadali na pytania dotyczące życia Mikołaja Kopernika oraz z astronomii. Pierwsze miejsce zajęli chłopcy z ósmej klasy Michał Grzeszczak oraz Dawid Zawadzki, drugie miejsce uczennice klasy piątej Lena Ziniewicz, Monika Grusanc, Zuzia Bąk, trzecie miejsce zaś chłopaki z czwartej klasy Maciej Pawszyk, Franek Markowski oraz Patryk Stawiarski. Drugi konkurs był konkursem plastycznym. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć logo związane z Mikołajem Kopernikiem. Tu bez apelacyjnie wygrały uczennice klasy ósmej Zuzia Ciszewska oraz Ola Grzeszczak.
Konkursy zostały przygotowane przez nauczycieli historii Pana Macieja Fryczyńskiego oraz Pana Krzysztofa Stańczuk.
Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.
3
80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie, będące rozpaczliwym aktem sprzeciwu wobec jego likwidacji, a tym samym postępującej zagłady europejskich Żydów. Aby upamiętnić ten dzień, nasza szkoła we współpracy z Gminną Biblioteką w Pietrzwałdzie podjęła szereg działań mających na celu ocalić od zapomnienia te tragiczne wydarzenia oraz symboliczną walkę Żydów z hitlerowskimi Niemcami. Na początku tygodnia uczniowie wysłuchali w bibliotece miniwykładu przygotowanego przez nauczycieli historii, po którym obejrzeli film poświęcony powstaniu w getcie. Przygotowali również papierowe żonkile, będące symbolem solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów. Dzisiaj, w dniu 80 rocznicy wybuchu powstania, wszyscy uczniowie otrzymali wcześniej przygotowane kwiaty i na znak wspólnoty z ofiarami zagłady przypięli je na piersi. Pamiętamy i będziemy pamiętać!
4
Dzień eksperymentów
Klasa III w dniu dzisiejszym zamieniała się w „klasowe laboratorium”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda grupa otrzymała „przepis” na eksperyment, który szybko i sprawnie wykonała. Uczniowie z uwagą obserwowali efekty swoich działań i wyciągali trafne wnioski ze swoich doświadczeń.
Oto kilka zdjęć relacjonujących nasze działania.
6
Warsztaty bębniarskie
19 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty bębniarskie. W tym dniu uczniowie klas I-V zostali wprowadzeni w świat rytmów i dźwięków instrumentów perkusyjnych. Pod kierunkiem instruktora p. Zbigniewa Chrzanowskiego oraz dziewczynek z Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku dzieci uczyły się podstawowych technik wydobywania dźwięków wykorzystując w tym celu różnego rodzaju bębny. Podczas zajęć każdy uczeń mógł zostać muzykiem i stworzyć własny rytm poprzez swobodną improwizację.
1
Wycieczka do Grunwaldu
W dniu 17 kwietnia uczniowie klasy IV wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Nowoczesne muzeum zostało otwarte w 2022r. Uczniowie obejrzeli wystawę stałą "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411", podzieloną na kilka ciekawych paneli. Poznali nie tylko same dzieje bitwy, ale też przyczyny, które do niej doprowadziły. A ostatecznie również efekty badań archeologicznych pola bitewnego. Całość eksponatów wzbogacona jest o filmy, aplikacje i interaktywne mapy. Dzieci z zaciekawieniem słuchały słów przewodnika, który myślami przeniósł ich w tamte czasy i oddał ducha historii. Oprócz muzeum na Polach Grunwaldu uczniowie widzieli wykuty w granicie pomnik dwóch rycerzy oraz wysokie na 30 metrów maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda. W drodze powrotnej w Wysokiej Wsi podziwiano krajobrazy z wieży widokowej oraz lapidarium. Wyjazd okazał się ciekawą lekcją historii i przyrody poza szkołą.
4
Czekoladowa uczta w Pszczółkach
12 kwietnia obchodzone jest bardzo słodkie i kuszące święto – Dzień Czekolady. Czekolada jest nie tylko pyszna, ale także zdrowa- nie ma chyba człowieka, który nie lubi jej jeść. O niezwykłych walorach smakowych połączenia czekolady i owoców przekonały się dzieci z grupy Pszczółki, które w fontannie czekoladowej maczały swoje ulubione owoce. Było smacznie, kolorowo i wesoło.
1
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
W dniu 13 kwietnia 2023 uczniowie naszego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pietrzwałdzie reprezentowali szkołę w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” - Eliminacje Gminne, który odbył się w SP w Idzbarku.
Rywalizacja odbyła się w dwóch grupach:
I grupa – uczniowie szkół podstawowych, klasy I - IV,
II grupa - uczniowie szkół podstawowych, klasa V – VIII.
Naszą szkołę reprezentowali w grupie I – Franciszek Markowski oraz Maciej Pawszyk,
a w grupie II – Antoni Jabłonowski oraz Hubert Kaczyński.
Po pierwszej pisemnej części konkursu do finału w grupie I przeszedł F. Markowski. Po 3 rundach pytań ustnych w finale zajął I miejsce.
Gratulujemy wszystkim reprezentantom bardzo dobrej postawy oraz naszemu zwycięzcy Eliminacji Gminnych, który będzie reprezentował szkołę w Eliminacjach Powiatowych.
12
Życzenia świąteczne
Wielkanoc w klasie III
Uczniowie klasy III wzięli udział w klasowym śniadaniu wielkanocnym. Przed rozpoczęciem degustacji potraw dzieci podzieliły się pokarmem znajdującym się w wielkanocnym koszyczku. Odbyła się również „bitwa” na jajka😊Na świątecznym stole pojawiły się tradycyjne potrawy. Czas upłynął w miłej, świątecznej i smacznej atmosferze.
Wielkanoc tuż tuż...
Czas przedświąteczny należał do bardzo aktywnych w naszym przedszkolu. A co robiliśmy?
Zapraszamy do fotorelacji.
Poznaliśmy tradycje wielkanocne
11Powstały twórcze prace plastyczno-techniczne
Degustowaliśmy potrawy wielkanocne
5Szukaliśmy niespodzianek od zajączka
Dobrze się bawiliśmy!
1
Przygotowania do świąt ...
- 9
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin znanego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To święto ma skierować naszą uwagę na zawartość biblioteczki naszych dzieci oraz wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych. Dzieci w minionym tygodniu poznały i utrwaliły zasady korzystania z książek, poznały takie miejsca jak czytelnia, biblioteka, księgarnia. Zrozumiały do czego są potrzebne karty biblioteczne, które samodzielnie stworzyły do przedszkolnego kącika czytelniczego. Wspólnie wykonały łańcuszek czytelniczy, który przypominał o codziennym czytaniu baśni. W 2023 roku obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci przypadły na 2 kwietnia (niedziela). Z tej okazji w poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. nasze przedszkolaki odwiedziły bibliotekę szkolną. W trakcie spotkania dowiedziały się dlaczego warto czytać książki oraz poznały bohaterów baśni H. CH. Andersena. Na zakończenie wizyty wszyscy wykonali piękne prace plastyczne ilustrujące bohaterów baśni dla dzieci.
13
Mistrzostwa Gminy Ostróda w Badmintonie
W piątek 31 marca 2023 r. w Samborowie odbyły się pierwszy raz Mistrzostwa Gminy Ostróda w Badmintonie par mieszanych. Naszą szkołę reprezentowali: J. Mróż, Z. Szymańska, A. Twardy, F. Wiszniewski. Po bardzo zaciętych pojedynkach "każdy z każdym" kilku zwycięstwach i porażkach ostatecznie nasi zawodnicy uplasowali się na VII miejscu. Zwyciężyła drużyna SP Tyrowo, na drugim miejscu uplasowała się drużyna SP Samborowo, a na trzecim SP Durąg.
5
Świat jakiego nie znamy
2 kwietnia każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a kwiecień jest miesiącem wiedzy na ten temat. Uczniowie klasy drugiej przystąpili do projektu prowadzonego przez Fundację JIM Autyzm Help, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o autyzmie oraz zrozumienie trudności z jakimi zmagają się rówieśnicy ze spektrum autyzmu. Podczas zajęć uczniowie uczyli się jak wspierać osoby autystyczne, szanować odmienny od typowego sposób uczestniczenia w zabawie, komunikacji, wyrażania emocji, uczenia się.
5
Dzień Marchewki u Pszczółek
4 kwietnia przypada Dzień Marchewki – to święto, które ma zachęcać do spożywania tego smacznego i zdrowego warzywa. Grupa Pszczółki aktywnie włączyła się w obchody tak niezwykłego dnia. Dzieci poznały wiele ciekawostek o marchewce. Podczas zabaw kulinarnych degustowały to warzywo w różnej formie. Dzieliły się spostrzeżeniami na temat koloru, smaku, czy jest twarda, czy miękka. Powstało szereg pomysłów, co można z niej zrobić. Gotowaną marchew maluszki pokroiły w plasterki jako składnik do sałatki, natomiast pozostałe marchewki z pomocą pań zostały obrane i powstał z nich pysznych sok marchewkowy. Wtorek był dniem wyjątkowo- pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym!
12
Akcja Charytatywna "Wielkanocna Paczka Dla Seniorów"
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej "Wielkanocna Paczka Dla Seniorów". Zebraną żywność i środki czystości przekazaliśmy do CUP w Ostródzie, gdzie z otrzymanych produktów utworzono paczki dla seniorów i osób potrzebujących.
Dziękujemy za przyniesione produkty.
7
Wyróżnienie w konkursie plastycznym ,,Drzewo nie umiera nigdy” - etap międzyszkolny
Gratulujemy Nikodemowi Chmielewskiemu z kl. I i Zuzannie Śmigielskiej z kl. II za uzyskanie wyróżnienia w konkursie plastycznym ,,Drzewo nie umiera nigdy” organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie.
Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w drugim etapie konkursu.
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU RĘKODZIEŁA
Z wielką radością informujemy, iż znamy już wyniki konkursu rękodzieła ,,Obrzędowość Świąt Wielkanocnych”. Spośród 500 prac wielkanocnych i 200 kartek świątecznych nadesłanych z całej gminy do GCKB w Samborowie prace naszych uczniów i przedszkolaków zostały nagrodzone wysokimi miejscami i wyróżnieniami.
Oto Laureaci konkursu:
KATEGORIA STROIKI
Przedszkole
III miejsce - Krystian Roszewicz z mamą
Wyróżnienia
Aleksander Wiczkowski z mamą
Pola Garczyńska z mamą
Klasy I-III
I miejsce - Lena Pinkall kl. III z mamą
Wyróżnienia
Zuzanna Śmigielska kl. II
Klasy IV-VIII
I miejsce - Franciszek Wiszniewski, Antoni Jabłonowski kl. VI
Wyróżnienia
Zuzanna Bąk, Maja Różańska kl. V
Adam Twardy kl. VI
KATEGORIA OZDOBY
Przedszkole
III miejsce - Nadia Kmiecik z mamą
Wyróżnienia
Maja Uszakowicz
Klasy I-III
I miejsce - Tymon Marchlewski z mamą
Wyróżnienia
Marcel Kopowicz kl. II z mamą
Alan Ewertowski kl.III z tatą
Klasy IV-VIII
II miejsce - Zofia Markowska kl. IV
III miejsce - Igor Łukaszewski kl. IV
Kacper Łukaszewski kl. V
Wyróżnienia
Tomasz Górczyk kl. V
Jakub Jaremek kl. V
Kategoria Kartki
Klasy I-III
Wyróżnienie
Magdalena Wilbrandt kl. II
Klasy IV-VIII
I miejsce - Łukasz Kulesza kl. VI
II miejsce - Maja Różańska kl.V
Wyróżnienie
Bartosz Laskowski kl. VII
Filip Wiczkowski kl. VII
Igor Łukaszewski kl. IV
Kacper Łukaszewski kl. V
W kategorii dorośli p.Grażyna Wiczkowska zajęła III miejsce za ozdobę wielkanocną.
Dziękujemy bardzo i gratulujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w konkursie i wsparcie leczenia Czarusia podczas kiermaszu wielkanocnego.
2
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Czego nie wiesz o autyzmie, a co na zawsze może zmienić Twoje postrzeganie tego zaburzenia rozwoju?
Sprawdź 5 ciekawostek, których mogłeś nie znać, a które pozwolą Ci lepiej zrozumieć ludzi z autyzmem:
-
Autyzm to zespół cech, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych.
-
Autyzmu powoduje trudności zarówno w kontaktach społecznych, jak i w uczeniu się oraz postrzeganiu otoczenia.
-
ONZ uznaje autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
-
W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u jednego dziecka na około 150 – jako że autyzm należy do tzw. chorób cywilizacyjnych, ta liczba stale rośnie.
-
Mimo iż, wraz ze wzrostem ilości diagnozowanych osób, wzrasta również wiedza na temat przyczyn, objawów i metod terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, świadomość społeczna na jego temat jest wciąż niewystarczająca.
5-
Archiwum Aktualności