15 lutego uczniowie klasy pierwszej wzbogacili swoją wodzę na temat zmysłów, dzięki którym poznajemy świat. W tym celu dzieci wykonały swoje pierwsze lapbooki pt. „ zmysły”. Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie jest to większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, otwieranych okienek, kopert oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Dzieci bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoją pierwszą książeczkę, w której zawarły wszystkie potrzebne informacje dotyczące zmysłów człowieka.
Jakie mamy zmysły?
Bal walentynkowo - karnawałowy
12 lutego w klasie pierwszej odbył się długo wyczekiwany bal walentynkowo - karnawałowy. Od rana dzieci dekorowały sale zrobionymi przez siebie ozdobami oraz przygotowywały bardzo smaczny poczęstunek. Na balu pojawiły się kolorowe, bajowe postacie, za które przebrały się dzieci. Uczniowie wykonali w tym dniu kartki walentynkowe, którymi obdarowali swoich bliskich. Pierwszaki w wesołym nastroju chętnie brały u dział w zabawie, która sprawiła im wiele radości.
Świat Anaruka zawitał w klasie III
W minionym tygodniu uczniowie z klasy III poznali przygody chłopca Anaruka. W ramach omawianej lektury dzieci poznały ciekawostki związane z Grenlandią, Antarktydą, Arktyką, sposób liczenia, którym posługują się Eskimosi. W ramach utrwalenia dzieci wykonały Lapbooki na temat lektury „Anaruk chłopiec z Grenlandii”, w którym znalazły się zwierzęta Grenlandii, Quiz dotyczący wiedzy omawianej tematyki, mapa i flaga Grenlandii oraz sposób liczenia Inuitów. Aura panująca za oknem pozwoliła poczuć dzieciom namiastkę panujących warunków, w których żył Anaruk.
3
23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, dotyczy ona aż 350 milionów światowej populacji, w tym 1,5 miliona Polaków. Badania ostatnich dziesięcioleci wskazują na tendencję wzrostową zachorowań, co skłania do postrzegania depresji w aspekcie choroby cywilizacyjnej.
Ekspertyzy WHO szacują, iż depresja wysuwa się obecnie na drugie miejsce najczęściej dotykających ludzkość chorób, zaraz obok takich schorzeń jak: choroby płuc, choroby układu krążenia, czy cukrzyca. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje ponadto, że do 2030 roku, depresja będzie najczęściej trapiącym nas schorzeniem.
Depresja jest chorobą, która coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Jest ona tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna, z uwagi na to, że sygnały, które widzimy, łatwiej można uzasadnić młodzieńczym buntem, niechęcią do nauki czy zaburzeniami zachowania, które przecież mają różnorakie podłoże.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zaburzenia depresyjne dotykają 2% dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej i nawet 8% nastolatków. Te dane to przypadki potwierdzone. Natomiast nie wiadomo, jak wielu młodych ludzi przeżywa depresję, a nie ma diagnozy.Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie Naszej Szkoły otrzymali materiały do zapoznania się z informacjami, dotyczącymi niepokojących sygnałów, które mogą wskazywać na wystąpienie depresji.
„Przynajmniej 60% docierających do nas każdego dnia komunikatów musi być pozytywnych i ciepłych, aby nasz umysł mógł chronić się przed depresją” (Ambroziak K. i in.)
Pamiętajmy, że DEPRESJA TO NIE WYMYSŁ - DEPRESJA TO CHOROBA.
Co powinno zwrócić uwagę rodziców u młodszych dzieci i u nastolatków?
Pamiętajmy, że jeśli objawy depresyjne mają takie nasilenie, że utrudniają codzienne funkcjonowanie w domu, w szkole i w grupie rówieśniczej oraz, gdy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, nie możemy bagatelizować problemu. Poniżej zamieszczamy listę instytucji, do których można zwrócić się o pomoc. Przypominamy również, że swoją pomocą w szkole służą pedagodzy oraz psycholog szkolny.
"Kłopotliwe słówka"
W zakładce "Z życia szkoły" rozpoczynamy cykl "Kłopotliwe słówka", w którym nasi uczniowie w każdym tygodniu będą poznawać trudne i kłopotliwe słowa.
Zapraszamy!
Wnioski i deklaracje dla rodziców
Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola w Pietrzwałdzie na rok 2021/2022
Deklaracja kontynuacji wychowania przedszkolnego na rok 2021/2022
Zarządzenie Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pietrzwałdzie
Zarządzenie w sprawie wydłużenia pracy w trybie zdalnym dla klasy I
Zarządzenia Wójta Gminy Ostróda
Zarządzenie Nr 5/2021 Wójta Gminy Ostróda z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego na rok szkolny 2021/2022 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda
Zarządzenie Nr 8/2021 Wójta Gminy Ostróda z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie ustalenia w okresie wakacyjnym przerw w funkcjonowaniu przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda
Zarządzenia Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pietrzwałdzie
Zarządzenie nr 20/2020/2021 w sprawie przejścia w zdalny tryb pracy klasy I
Zarządzenie nr 21/2020/2021 w sprawie zmian w funkcjonowaniu placówki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE – JAK CO ROKU W KARNAWALE
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W tym roku obchodziliśmy niezwykły bal karnawałowy, ponieważ został on połączony z Walentynkami. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek . Wystrój sali balowej nawiązywał do Walentynek i wprowadza radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy Dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i walentynkowych serc .
Walentynki w klasie III
14 lutego to dzień Świętego Walentego obchodzony jako Dzień Zakochanych. W klasie III ten dzień był również obchodzony w miłej atmosferze. Z okazji Dnia św. Walentego 15 lutego klasa III zorganizowała klasowe zabawy. Każdy uczeń otrzymał kartkę walentynkową, dzieci losowały imiona swoich przyszłych sympatii. W wesołej atmosferze pożegnaliśmy tegoroczny karnawał przy dźwiękach ulubionych piosenek.
13
14 lutego - Walentynki
Walentynki to świetna okazja, by okazać drugiej osobie, że o niej pamiętasz. Możesz sprawić jej upominek, przygotować coś wyjątkowego, ale nie zapomnij też o życzeniach. Uczniowie klasy drugiej przygotowali tego dnia dla swojej wychowawczyni Moniki Kowalczyk niespodziankę. Na tablicy multimedialnej wykonali obrazek z serduszkami. Piękna inicjatywa!!!
Projekt „Zaczarowana zagroda”
W klasie drugiej opracowanie lektury "Zaczarowana zagroda" odbyło się metodą projektu. Celem projektu było wykonanie przez każdego ucznia książeczki Lapbook oraz makiety Antarktydy w grupach. Uczniowie podczas lekcji w ramach opracowania lektury zdobywali różne ciekawe informacje o kontynencie Antarktyda. Poznali biografię autorów, brali udział w grach i zabawach dotyczących omawianej książki. Na lekcji techniki w grupach wykonali makiety Antarktydy. Każda z grup miała bardzo ciekawe i oryginalne pomysły. Podsumowaniem projektu było wykonanie lapbooków które, pozwoliły zebrać w jedną całość zdobytą widzę i umiejętności.
4
Jest!!! Pierwsza prezentacja „Lektury w pudełku”
Uczennica klasy drugiej Katarzyna Kraśnicka rozpoczęła akcję „Lektura w pudełku”, ogłoszoną przez szkolną bibliotekę. Akcja ma na celu promowanie zainteresowań czytelniczych. Kasia przygotowała prezentację lektury „Zaczarowana zagroda”. W swoim pudełku umieściła najważniejsze informacje o książce m.in. autorach, bohaterach, wydarzeniach. Przygotowała dla wszystkich uczniów kolorowanki z bohaterami, quiz o pingwinach oraz quiz z pytaniami do tekstu. Kasia rewelacyjnie opracowała swoją „Lekturę w pudełku” a w nagrodę otrzymała drobny upominek. Gratulujemy pomysłowości oraz zachęcamy pozostałych uczniów do opracowania swojej „Lektury w pudełku”.
Lekcja Outdoor
4 lutego lekcja przyrody w klasie drugiej odbyła się poza salą lekcyjną a mianowicie na boisku szkolnym. Uczniowie dowiedzieli się między innymi "Jak powstaje śnieg?". Warunki atmosferyczne sprzyjały dokonaniu doświadczeń i obserwacji. Dzieci miały doskonałą okazję aby poznać właściwości śniegu, uzyskały odpowiedź na pytanie czy śnieg jest czysty, obserwowały płatki śniegu. Kształt śnieżynek został uwieczniony w postaci rysunku na karcie obserwacji. Uczenie się i zabawa na powietrzu dają niewątpliwie wiele korzyści. Oto niektóre z nich: wzmacnia się zdrowie fizyczne i psychiczne, budują się umiejętności społeczne i umiejętność współpracy w grupie, rozwija się kreatywność i wrażliwość na otaczający świat. Zwolennicy lekcji na zewnątrz (outdoor learning) stwierdzają krótko: „Takie zajęcia przygotowują do dorosłości, współpracy i działania." Można zacytować, że „ jest to zorganizowany proces uczenia się w działaniu nastawiony na zdobywanie wiedzy i umiejętności podczas zajęć na świeżym powietrzu”. W klasie drugiej to już nie pierwsza taka lekcja, uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne.
10
Bal Karnawałowy
28 stycznia odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy w klasie drugiej. Uczniowie z wychowawcą w przeddzień udekorowali salę balonami, kolorowymi tasiemkami i pomponami. Motywem przewodnim balu był „ulubiony bohater książki, bajki lub filmu”. Pomysłowość i kreatywność przygotowanych strojów zachwyciłaby nie jedne oczy. Energia do tańca i zabawy nawet na chwilę nie opuszczała uczestników balu. Atmosfera zabawy była fantastyczna.
Akcja - ogólnopolskie czytanie
Nasza Szkoła przystąpi w marcu do akcji: Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Zachęcamy do obserwowania akcji.
Zarządzenie Dyrektora ZSP w Pietrzwałdzie
Archiwum Aktualności