Życzenia świąteczne
Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej
Wczoraj w Morągu odbył się Wojewódzki Festiwal Piosenki Religijnej. Z wielką radością informujemy, że uczennice naszej szkoły – Jagoda Pietrzak, Kinga Maliszewska, Lena Perłowska, Agata Chęcińska, Maja Różańska, Maria Niesyt, Yasmina Kostiok – wchodzące w skład Zespołu wokalnego ERATO – zajęły I miejsce w swojej kategorii.
Kolejnym sukcesem było zdobycie 3 miejsca przez solistkę – Lenę Perłowską.
Przesłuchania uczestników trwały aż 4 godziny, a uczestniczyło w nich 49 podmiotów wykonawczych. Biorąc pod uwagę, że konkurs był na bardzo wysokim poziomie, a rywalizowaliśmy z laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali wokalnych tym bardziej naszym reprezentantom należą się wielkie brawa i wyrazy uznania.
Wielkanocna gra terenowa
Moc wrażeń, wspaniała zabawa, tropienie zająca, śmigus dyngus to atrakcje, które czekały na naszych uczniów w dniu 16 kwietnia 2025 r. Chcąc poczuć wielkanocną atmosferę, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w wielkanocnej grze terenowej. Uczniowie zdobywali punkty, pokonując kolejne stacje zadaniowe, trenując metodą outdoor education. Kulminacyjnym punktem naszej gry było pojawienie się wielkanocnego zająca, który przyjechał do nas rowerem. Wspólny taniec z zającem- belgijka, dopełnił radość naszych uczniów, jednak najatrakcyjniejszym momentem dla wszystkich była niespodzianka przygotowana przez zajączka-kosz kolorowych jajek, które wykorzystaliśmy do śmigusa dyngusa. Pomimo, iż poranna pogoda nie napełniała nas optymizmem, to jednak wszystko się udało…Rozpogodziło się, odwiedził nas zając, przywiózł upominki i najważniejsze mieliśmy śmigus dyngus w naszej szkole. Radośnie i szczęśliwi udaliśmy się na świąteczną przerwę.
Do zobaczenia zajączku w następnym roku. Zapraszamy!
4
Akcja "Żonkile"
W tym roku szkolnym, podobnie jak w latach ubiegłych, nasza szkoła wzięła czynny udział w Akcji Żonkile. 19 kwietnia 2025 roku przypada 82 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz trzynasty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takich akcjach, dlatego też nie mogło nas w tym roku zabraknąć. W ramach akcji odbyły się zajęcia edukacyjne połączone z projekcją opowiadań i filmów, do których otrzymaliśmy dostęp dzięki zgłoszeniu naszej placówki do akcji.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia dzieci wykonały papierowe żonkile, które stały się symbolem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie.
Pięknie dziękujemy uczniom, którzy aktywnie włączyli się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Koordynator akcji: Maciej Fryczyński
3
Laureatka konkursu kuratoryjnego z matematyki
Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że uczennica naszej szkoły Zofia Szymańska została laureatką konkursu kuratoryjnego z matematyki.
Tytuł laureata skutkuje 100% wynikiem i zwalnia ucznia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki.
Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy :)
Zosiu - wielkie gratulacje!
Matematyka na świeżym powietrzu – uczymy się przez działanie!
W ostatni słoneczny dzień uczniowie klasy 2 zamienili szkolną salę na... boisko! Wszystko za sprawą wyjątkowej lekcji matematyki, podczas której dzieci uczyły się, czym jest obwód figury – nie z podręcznika, a przez ruch, współpracę i zabawę.
Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia – uczniowie przypomnieli sobie, że obwód to suma długości wszystkich boków figury. Następnie, podzieleni na grupy, wyruszyli z miarkami, taśmą i kredą w dłoniach, aby stworzyć własne figury geometryczne na boisku. Powstały piękne kwadraty, prostokąty i trójkąty, które dzieci samodzielnie mierzyły, obliczając ich obwody.
12Dzięki pracy zespołowej i praktycznemu podejściu uczniowie mogli nie tylko utrwalić wiedzę matematyczną, ale także rozwinąć umiejętności współpracy i komunikacji. Na koniec każda grupa zaprezentowała swoje figury i opowiedziała, jak obliczyła ich obwód.
Zwieńczeniem lekcji była zabawa ruchowa „Znajdź figurę”, podczas której dzieci z radością biegały po boisku, odnajdując właściwe kształty.
To była doskonała okazja, by pokazać, że matematyka może być nie tylko zrozumiała, ale i fascynująca – szczególnie, gdy uczymy się jej w ruchu i na świeżym powietrzu. Brawo dla klasy 2 za zaangażowanie i kreatywność!
Zapraszamy :)
Kolejne sukcesy naszych uczniów
10 kwietnia w Zespole Szkół w Samborowie odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przystąpili do niego uczniowie z gminnych szkół w dwóch kategoriach wiekowych:
kl. V-VI i VII- VIII. Wszyscy uczestnicy zmagali się z zadaniami teoretycznymi w formie testu o ruchu drogowym oraz jazdy rowerem po torze przeszkód. Nasi uczniowie doskonale znają przepisy ruchu drogowego,o czym świadczą uzyskane wysokie wyniki.
W kategorii klas V-VI nasza drużyna zajęła II miejsce.
Reprezentowali ją uczniowie klasy V i VI:
Lena Perłowska kl. V
Lena Pinkall kl. V
Aleksander Markowski kl. VI
Patryk Stawiarski kl. VI
klasy VII-VIII reprezentowali uczniowie klasy VIII:
Zofia Szymańska
Wojciech Górski
Franciszek Wiszniewski
1Drużyna zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do kolejnego etapu powiatowego,który odbędzie się 25 kwietnia w SP nr 3 w Ostródzie.
Ponadto w klasyfikacji indywidualnej Zofia Szymańska zdobyła III miejsce.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych zwycięzców. Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie!
Wielkanocna Paczka dla Seniorów
Jak co roku nasza społeczność szkolna przyłączyła się do akcji charytatywnej Wielkanocna Paczka dla Seniorów. Zebraną żywność i środki czystości 8 kwietnia przekazaliśmy do CUPu w Ostródzie. Zebrane produkty pozwoliły wolontariuszom przygotować paczki, które w najbliższych dniach wręczone zostaną rodzinom potrzebującym, seniorom oraz samotnym matkom z dziećmi przez pracowników MOPS, GOPS oraz PCK.
Dziękujemy za przyniesione produkty.
5
Konkurs Obrzędowość Świąt Wielkanocnych rozstrzygnięty
Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Samborowie ogłosiło wyniki konkursu „Obrzędowość Świąt Wielkanocnych”. Konkurs miał na celu ukazanie piękna i tradycji związanych z obrzędami Świąt Wielkanocnych. Komisja konkursowa dokonała oceny ok. 500 prac, które zostały zgłoszone do konkursu. Konkurs został przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych. Zadaniem każdego uczestnika było własnoręczne wykonanie wielkanocnego stroika, ozdoby, palmy lub kartki świątecznej zgodnie z regulaminem. Przy ocenie prac jury konkursu brało pod uwagę: oryginalność kompozycji, pomysłowość, jakość artystyczną i estetyczną, samodzielność wykonania, zgodność tematyczną.
Laureatów (1,2,3 miejsce i osoby wyróżnione) organizatorzy zapraszają po odbiór dyplomów i nagród w dniu 16 kwietnia br. o godz. 11.00 do świetlicy wiejskiej w Turznicy.
Kto nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystości rozdania nagród będzie mógł odebrać prace i nagrody w środę 16.04.2025r, do godz. 16.00 i czwartek 17.04.2025r. w godz. 8.00-16.00 lub po świętach.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie!
Oto nasi Laureaci ze szkoły i przedszkola:
Palmy
Kategoria klas IV-VI
2 miejsce Franciszek Markowski kl. VI
3 miejsce Wojciech Gajewski kl. VI
Wyróżnienie:
Zuzanna Śmigielska kl. IV
Patryk Stawiarski kl. VI
Igor Łukaszewski kl. VI
Magdalena Kopiacka kl. VI
Zuzanna Rudnicka kl. VI
Wyróżnienie dorośli
Mama Aleksandra Chełstowskiego z synem z kl. III
Mama Nadii Wiszniewskiej z córką z kl. I
Stroiki
Przedszkole
3 miejsce Aleksander Wiczkowski 5 lat z mamą
Kategoria klas I-III
Wyróżnienie
Weronika Markowska kl. I
Jagoda Markowska kl. I
Seweryn Sternicki kl. III
Kategoria klas IV-VI
3 miejsce Wojciech Gajewski kl. VI
Wyróżnienie
Zofia Markowska kl. VI
Dorośli
Tata Ottona Kozłowskiego z przedszkola
Kartki
Kategoria Przedszkole:
1 miejsce Hanna Przybylska
2 miejsce Alicja Potrzuska 4lata
3 miejsce Antonina Marona 7lat
Wyróżnienie
Aleksander Marona 5lat
Zofia Zdunek 6 lat
kl. I-III
Wyróżnienie
Katarzyna Pinkall kl. I
Kl. IV-VI
Wyróżnienie
Alan Ewertowski kl. V
Marcel Kopowicz kl. IV
Mikołaj Kaczmarski kl. VI
Kl.VII-VIII
Wyróżnienie
Lena Ziniewicz kl. VII
Dorośli
Wyóżnienie
P. Grażyna Wiczkowska
Laureaci Powiatowego Konkursu ,,Szlakiem Drwęcy”
8 kwietnia w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie odbyły się powiatowy finał konkursu czytelniczego ,,Szlakiem Drwęcy”. W konkursie brali udział zwycięzcy etapu gminnego i miejskiego. Uczestnicy pisali test wiedzy, w którym musieli wykazać się znajomością swojego regionu,dotyczącą powiatu, gminy, miasta Ostróda i rzeki Drwęcy.
Nasi uczniowie. zwycięzcy gminnych eliminacji: Maciej Pawszyk kl. VI
i Zofia Szymańska kl. VIII wypadli znakomicie i zajęli obydwoje drugie miejsca w swoich kategoriach. Gratulujemy wysokiego wyniku i cieszymy się z pogłębiania wiedzy o swoim regionie. Brawo!
Spotkanie z policjantem
7 kwietnia przedszkolaki odwiedził Pan policjant Adrian Krawczyk– tata Samuela z grupy ,,Pszczółki". Celem spotkania było poznanie pracy policjanta oraz wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Pan policjant wyjaśnił, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, dbać o bezpieczeństwo własne i innych, a także do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant zademonstrował dzieciom również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.
4
Akcja wiosna
Wiosna to idealny czas, by przenieść naukę poza szkolne mury i poczuć przyrodę wszystkimi zmysłami! Korzystając z pięknej pogody i przebudzonej przyrody, zorganizowaliśmy wiosenną lekcję outdoorową, która połączyła edukację, ruch i świetną zabawę.
Dlaczego na dworze?
Uczenie się na świeżym powietrzu ma mnóstwo zalet:
- wspiera koncentrację i kreatywność,
- rozwija zmysł obserwacji,
- pozwala lepiej zrozumieć świat przyrody,
- sprzyja integracji grupy i aktywności fizycznej.
Wiosna zachęca do odkrywania– dlatego uczniowie wyposażeni w notesy, karty badacza i dobre humory wyruszyli szukać zwiastunów wiosny.
6Co robiliśmy?
Podczas zajęć uczniowie:
- obserwowali pierwsze wiosenne kwiaty (żonkile, krokusy, stokrotki),
- rozpoznawali odgłosy ptaków i wypatrywali powracających bocianów,
- tworzyli „mapy wiosny” – rysunki i notatki z oznakami budzącej się przyrody.
Nie zabrakło też czasu na relaks i wspólne gry ruchowe.
Efekty? Same plusy!
Dzieci były zachwycone możliwością nauki w terenie. Powrót do sal lekcyjnych odbył się z szerokimi uśmiechami i… nową porcją wiosennej energii! Uczniowie sami zauważyli, że na świeżym powietrzu uczą się szybciej i z większym zaangażowaniem.
Gala VII edycji Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” Gminy Ostróda
3 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tyrowie odbyła się Finałowa Gala VII edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” Gminy Ostróda. Było to wydarzenie, na które przybyli najbardziej zaangażowani wolontariusze całej gminy ze swoimi opiekunami i rodzicami, m.in. nasi wolontariusze wraz z panią Dyrektor Katarzyną Wrzesińską oraz opiekunem Klubu Ośmiu pania Grażyną Wiczkowską.
Podczas gali doceniona i wyróżniona została praca na rzecz wolontariatu naszej uczennicy klasy VIII Zofii Szymańskiej, która zajęła II miejsce w kategorii indywidualnej.
4
Zuchy inscenizują wiersz "Rzepka"
W ostatnim czasie grupa Zuchy udała się do biblioteki. Podczas wizyty razem z panią bibliotekarką Teresą Ziniewicz dzieci wzięły udział w inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. „ Rzepka”, podczas której mali aktorzy z radością naśladowali bohaterów utworu oraz odgrywali role. Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę. U naszych wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. To idealny czas w rozwoju dziecka, aby pobudzić jego wyobraźnię, wzbogacić mowę, wprowadzić w świat baśni.
3
Wielkanoc tuż, tuż….
Uczniowie naszego zespołu na zajęciach plastyki i techniki wykazali się kreatywnością i ciekawymi pomysłami, tworząc prace świąteczne: kartki, palmy, stroiki, dekoracje drzwi i okien. Wszystkie prace trafiły na Gminny Konkurs Rękodzieła ,,Wielkanoc w tradycji polskiej” organizowany przez GCKB w Samborowie. Wyniki już wkrótce!
7
Marcowe kreatywne prace plastyczne
W marcu w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Kreatywne prace plastyczne” klasa III zrealizowała jedno z zadań projektowych o tematyce wiosennej.
W świecie kina i teatru
W dniach od 26 do 28 marca 2025 roku, dzieci z grupy ,,Pszczółki" podczas zajęć dydaktycznych zyskały wiedzę dotyczącą kina i teatru. Dzieci utrwaliły zasady prawidłowego zachowania w tych miejscach, kształtowały umiejętność przeliczania podczas wcielenia się w rolę osoby kupującej, a także przygotowywały pacynki, które były bohaterami dziecięcych zabaw.
Archiwum Aktualności