Klasy 4 – 8
Wymagania ponadpodstawowe:
Uczeń wykazuje się wiedzą i umiejętnościami na stopień bardzo dobry, ale ponadto dysponuje wiedzą wykraczającą poza treści obowiązkowe. Osiąga sukcesy w konkursach szkolnych i pozaszkolnych (np. kuratoryjnych konkursach historycznych). Bierze czynny udział w życiu szkoły, wykazuje się aktywną i prospołeczną postawą, np. pomagając słabszym koleżankom i kolegom w nauce.
Uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia, a także prezentuje wątki poboczne omówionych tematów — opanował więc pełen zakres wiedzy i umiejętności przewidzianych w danej klasie. Logicznie kojarzy fakty. Formułuje własne opinie i wnioski oraz potrafi przekonując, uzasadnić swoje zdanie. Posługuje się bogatym i poprawnym językiem, słowa artykułuje w sposób wyraźny. Dba o styl wystąpienia. Aktywnie współpracuje z grupą, zachęca inne osoby do aktywności oraz troszczy się o dobrą jakość efektów pracy drużyny. Wykazuje inicjatywę, nie będąc zachęcany przez nauczyciela. Bierze aktywny udział w życiu klasy.
Uczeń samodzielnie wyjaśnia najważniejsze terminy i zagadnienia oraz wykonuje zadania złożone. Potrafi kojarzyć fakty, formułować własne opinie i wnioski. Dba o styl wystąpienia. Z zaangażowaniem pracuje w grupie i zachęca inne osoby do aktywności. Często sam zgłasza się do odpowiedzi.
Wymagania podstawowe:
Uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić najważniejsze terminy i zagadnienia oraz wykonać typowe zadania o średnim stopniu trudności. Potrafi kojarzyć niektóre fakty. Nie popełnia zbyt często błędów składniowych ani językowych. Aktywnie współpracuje z grupą, czasami sam się zgłasza do odpowiedzi.
Uczeń potrafi z pomocą nauczyciela wyjaśnić niektóre z terminów i zagadnień omówionych na zajęciach oraz wykonać najprostsze zadania. Nie potrafi kojarzyć faktów. Posługuje się ubogim słownictwem. Popełnia liczne błędy językowe i składniowe. Nie unika współpracy z grupą, ale nie wykazuje się własną inicjatywą. Uaktywnia się tylko na wyraźne polecenie nauczyciela.
Zgodnie z powyższymi kryteriami:
- wymagania podstawowe obejmują wiadomości i umiejętności łatwe lub bardzo łatwe, bezpośrednio przydatne w życiu, niezbędne do kontynuowania edukacji, naukowo pewne, sprawdzone i wdrożone, mające walor interdyscyplinarności;
- wymagania ponadpodstawowe to wiadomości i umiejętności trudne i bardzo trudne do opanowania, teoretyczne, związane z materią danej dyscypliny naukowej, poszerzające wiedzę o przedmiocie
- Wymagania ogólne w przełożeniu na stopnie szkolne:
- niedostateczny (1) dostaje uczeń, który nie spełnia wymagań podstawowych w stopniu stanowiącym minimalny próg zaliczenia,
- dopuszczający (2) za niepełne spełnienie wymagań podstawowych;
- dostateczny (3) przy pełnym spełnieniu wymagań podstawowych.
Wymagania ponadpodstawowe odpowiadają ocenom dobry, bardzo dobry i celujący, przy czym uczeń otrzymuje:
- dobry (4) za niepełne spełnienie wymagań ponadpodstawowych (lub spełnienie ich na nieco obniżonym poziomie);
- bardzo dobry (5) przy większościowym spełnieniu wymagań ponadpodstawowych;
- celujący (6) otrzymuje uczeń spełniający wszystkie wymagania podstawowe
i ponadpodstawowe.