• DOWIEŚĆ, TO ZNACZY UDOWODNIĆ, np. DOWIEŚĆ SWOICH RACJI.

DOWIEŹĆ, OZNACZA DOSTARCZYĆ COŚ, np. DOWIEŹĆ TOWAR

• Parafraza – swobodna przeróbka tekstu lub tłumaczenia, która rozwija lub modyfikuje treść oryginału, zachowując jednak jego zasadniczy sens.

Przeciwieństwo metafrazy – literalnego przekazu słowo w słowo. Parafraza jest czytelna tylko wtedy, gdy odwołuje się do dzieła powszechnie znanego.

Metafraza oznacza również przerobienie wiersza na prozę lub prozy na wiersz.

• Alternatywa

•   1. dwie wykluczające się możliwości lub konieczność wyboru między dwiema wykluczającymi się możliwościami

2. zdanie składające się z dwóch zdań połączonych spójnikiem lub rozumianym jako równoznaczny z wyrażeniem „zachodzi co najmniej jedno z dwojga”

• BRÓD TO, JAK PODAJE SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO, PŁYTKIE MIEJSCE RZEKI, JEZIORA LUB STAWU, PRZEZ KTÓRE MOŻNA PRZEJŚĆ LUB PRZEJECHAĆ NA DRUGI BRZEG

W BRÓD, ZNACZY OBFICIE, BARDZO DUŻO

BRUD NATOMIAST TO PRZECIWIEŃSTWO CZYSTOŚCI

• FAUX PAS

Jest to zwrot pochodzący z języka francuskiego, którym określamy jakieś towarzyskie uchybienie, nietakt, gafę.

KONFABULACJA

Opowiadanie przeżyć zmyślonych

• ADAPTOWAĆ - ADOPTOWAĆ

ADAPTOWAĆ oznacza przystosować do pełnienia innej funkcji niż w pierwotnym założeniu. Można np. adaptować poddasze na potrzeby mieszkalne lub powieść do wystawienia na scenie teatru.

ADOPTOWAĆ natomiast można dziecko z Domu Dziecka lub zwierzę ze schroniska.

• AKCEPTACJA - to aprobata czyjegoś zachowania, uznanie czyichś poglądów za zgodne z naszymi oczekiwaniami

TOLERANCJA -  to przyznanie prawa do posiadania własnego zdania, poglądów i wartości.

• PROBLEM

Słowo "problem" pochodzi z języka greckiego - problema - i oznacza pewną trudność lub przeszkodę. W. Kopaliński rozpatruje problem jako "zagadnienie, zadanie, sprawa do rozwiązania". Problem może być więc definiowany jako pewnego rodzaju przeszkoda, którą należy rozwiązać.

ZACHOWANIA PROBLEMOWE

Zachowania problemowe to zachowania niezgodne z normami akceptowanymi społecznie, które wzbudzają sprzeciw wśród znaczących jednostek.